Polska Grupa Górnicza i Śląski Związek Gmin i Powiatów połączyły siły, aby pomóc w nabyciu węgla mieszkańcom województwa śląskiego, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Współpraca, którą zapoczątkowało podpisanie listu intencyjnego w połowie października, na razie ma charakter pilotażowy. Ustalono, że potrwa ona do końca roku. Nie jest jednak wykluczona jej kontynuacja.
Wsparcie jest kierowane do osób samotnych objętych stałą pomocą społeczną, w tym chorych lub z niepełnosprawnościami, które bez pomocy osób trzecich nie są w stanie zapewnić sobie dostępu do opału. To właśnie one będą mogły nabyć jedną tonę węgla po cenach obowiązujących w punkcie sprzedaży drobnicowej kopalń PGG. Zakup paliwa będzie możliwy za gotówkę. Natomiast odbiory węgla dla tej grupy osób będą dokonywały wykwalifikowane przedsiębiorstwa wskazywane przez gminy lub PGG.
– Zainteresowanie naszymi produktami w ostatnich miesiącach jest tak duże, że podczas jednej sesji sprzedażowej loguje się do naszego sklepu internetowego 140 tys. klientów. Potrzebny jest dostęp do internetu, komputera. Chcemy, by potrzebujący mieszkańcy naszych miast: osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, nie zostały bez opału na zimę. Nasza spółka wychodzi naprzeciw ich potrzebom – powiedział prezes PGG Tomasz Rogala.
Potencjalnych beneficjentów wsparcia w zakupie węgla mają wskazać gminy według ustalonych kryteriów. Wykaz wskazanych beneficjentów zostanie zweryfikowany przez PGG, która sprawdzi między innymi, czy dana osoba w okresie od 11 marca tego roku nie nabyła węgla w sklepie internetowym spółki.
Jak tłumaczy starosta bieruńsko-lędziński i członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Bernard Bednorz, zadaniem samorządów jest bycie blisko mieszkańców i ich potrzeb, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.
– Dzięki współpracy z PGG planujemy zabezpieczyć potrzeby grzewcze wąskiej grupy mieszkańców z województwa śląskiego, która z uwagi na szczególnie trudne położenie życiowe takiego wsparcia potrzebuje. Mówimy o osobach, które nie są w stanie samodzielnie dokonać zakupu poprzez sklep internetowy – wyjaśnił samorządowiec.
Do przedsięwzięcia mogą przystępować gminy z woj. śląskiego. Samorządy muszą przede wszystkim zaakceptować warunki listu intencyjnego, w tym kryteria dostępu do węgla opałowego z zasobów Polskiej Grupy Górniczej. Wytyczne te powstały w ramach wspólnych prac przedstawicieli samorządów, w tym zwłaszcza ośrodków pomocy społecznej, prawników, ekspertów do spraw zamówień publicznych oraz przedstawicieli spółki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jakoś w poprzednich latach osoby starsze czy niepełnosprawne nie miały większych problemów z zakupem węgla. PiS walczy w problemem, który stamp stworzyło.