Od kilku lat zupełnie niedostępna dla zwiedzających jest słynna przed laty Lisia Sztolnia w Wałbrzychu. W tym roku o zabytkowym wyrobisku było głośno z powodu opóźnień w budowie zachodniej obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35, spowodowanej jej przebiegiem nad fragmentem Lisiej Sztolni.
Powodem były błędne pomiary dokonane około dwudziestu lat temu, gdy projektowano obwodnicę. W dodatku podczas prac ziemnych koparka przebiła strop Lisiej Sztolni. Zastanawiano się nad budową betonowego sarkofagu chroniącego stare wyrobisko. W końcu jednak konserwator zabytków zezwolił na to, aby zastosować podsadzkę i fragment sztolni przebiegający pod ul. Chrobrego wypełnić materiałem. Prócz tego dodatkowo wzmocniono żelbetem fragment terenu, w którym jezdnia obwodnicy wyznaczona została nad sztolnią. Te prace zakończono we wrześniu.
Ponownym udostępnieniem Lisiej Sztolni zainteresowane było w niedalekiej przeszłości Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. To właśnie na jego terenie, w jednym z zachowanych szybów górniczych po KWK Thorez, znajduje się zejście do Lisiej Sztolni. Jakie są widoki na to, żeby turyści znów mogli wejść do zabytkowej sztolni?
- Sprawa Lisiej Sztolni to temat na inne lata. Został odłożony m.in. na skutek pandemii, nad sztolnią przebiegać teraz będzie obwodnica, część fragmentu sztolni została teraz umocniona nad nową drogą - prace te były wykonywane na zlecenie miasta i nie obejmowały Starej Kopalni. Obecnie pracujemy nad otwarciem od drugiej połowy listopada Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA. To też projekt finansowany z ministerstwa, którego partnerem wykonawczym i pilotującym jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Będziemy jednak o tym jeszcze informować szerokie grono odbiorców bliżej daty otwarcia - informuje Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Kolizja Lisiej Sztolni z obwodnicą dała asumpt do różnorakich komentarzy, zamieszczanych na lokalnych portalach internetowych. Zdania były podzielone. Jedni określali Lisią Sztolnię jako zwykłą poniemiecką dziurę w ziemi, którą należy zawalić gruzem. Inni uważali niszczenie sztolni za skandal.
- Wcześniej kopalnie też zostały zamknięte jednym pstryknięciem i czekają na lepsze czasy, jak wrócą tu Niemcy - stwierdził jeden z internautów.
Lisia Sztolnia była drążona od grudnia 1791 r. przez kilkadziesiąt lat. W 1794 r. dokonano jej uroczystego otwarcia, a w 1849 r. zakończono jej drążenie. W latach 2002-2011 Lisia Sztolnia była z przerwami udostępniana zwiedzającym na dwóch krótkich odcinkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.