Zakup kopalń Taurona Wydobycie przez Skarb Państwa otwiera najnowszy numer Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy już w czwartek, 20 października. Ruchu tego spodziewała się strona społeczna. Pytania budzi jednak czas i warunki w jakich ten proces ma się odbyć. Ponadto podsumowujemy konferencję PRECOP 27, która odbyła się w Katowicach. Skupiamy się głównie na wątku dotyczącym sprawiedliwej transformacji regionów górniczych.
Red. Kajetan Berezowski sprawdził jakie innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane w ruchu Jankowice kopalni ROW. W zakładzie tym spora część wyrobisk charakteryzuje się dużymi nachyleniami. Z tym wyzwaniem – z sukcesami – mierzy się w trudnuch warunkach załoga oddziału GRP1-J, prowadząca drążenia chodnika podścianowego W-2 oraz dowierzchni W-2 w pokładzie 502/1.
Węgiel brunatny dołączył ostanio do grona paliw, któe można spalać w domowych kotłowniach. Okazuje się jednak, że nie wszędzie. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, zapowiada, że zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową w regionie używanie tego paliwa nadal będzie niemożliwe. Sprawę tę wyjaśnia red. Aldona Minorczyk-Cichy.
Red. Jacek Madeja przyjrzał się natomiast planom Polskiej Grupy Górniczej, która we wrześniu przedstawiła program inwestycyjny, dzięki któremu w przyszłym roku wydobycie węgla ma wzrosnąć do 23,5 mln t – ma to być o 0,5 mln t więcej, niż zakłada plan produkcyjny na ten rok, i o 1 mln t więcej, niż przewidywały zapisy umowy społecznej. Co to oznacza dla krajowego górnictwa? Odpowiedź na to pytanie w nowym numerze Górniczej.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z Ivo Vondrakiem, hetmanem (marszałkiem) kraju morawsko-śląskiego w Czechach, który deklaruje m.in., że jest za dalszą produkcją węgla i jego wykorzystaniem w gospodarce.
- Przy dzisiejszych cenach energii i niedostępności jej zasobów nie godzi się pozostawić pod ziemią surowca, którym dysponujemy. Dzięki temu będziemy w stanie przezwyciężyć ten najgorszy czas – ocenia Czech.
Przyglądamy się także produkcji węgla, która jak deklarowano miała rosnąć. Jest jednak odwrotnie. Specjaliści wskazują na różne powody tej sytuacji.
W tym numerze ostrzegamy także przed oszustami, którzy wykorzystując ogromny popyt na węgiel, żerują na ludziach poszukujących tego paliwa. Uważajmy zatem na pomalowane na czarno kamienie i ekogroszek z gumy. Doniesienia zza naszej wschodniej granicy budzą także obawy związane z potencjalnym zagrożeniem radiacyjnym. Wyjaśniamy zatem czym jest słynny płyn Lugola oraz kto i kiedy powinien go przyjąć. Na razie nie ma takiej konieczności.
W dziale Po szychcie zapraszamy na spotkanie z człowiekiem, dla którego siłownia to drugi dom. Adam Wilczek jest kulturystą i pracownikiem oddziału wydobywczego G3 kopalni Budryk w Ornontowicach. W tym sezonie zdobył dwa brązowe medale na zawodach krajowych i zagranicznych. Przy okazji rozmowy z red. Kajetanem Berezowskim zdradził m.in. jak wygląda jego dzień.
- Bladym świtem śniadanie, na które składają się płatki owsiane z dodatkiem ryżu i cynamonu, potem jazda do pracy i osiem godzin na wydobyciu. Po powrocie do domu obiad, czyli kurczak z ryżem i brokułami, trening i kolacja, czyli znów to samo na talerzu. Czasem zazdroszczę mojej małżonce tego, co ma na talerzu, gdy siadamy razem przy stole. Ale jestem twardziel, dzielnie się trzymam – śmieje się kulturysta z Budryka.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.