Cztery sztolnie pouranowe w Masywie Śnieżnika zostały zamknięte kratami. Ma to uniemożliwić wejście do wyrobisk i zapewnić spokój hibernującym nietoperzom. Prace przeprowadzone zostały w ramach zadania Wykonanie zabezpieczeń zimowych schronień nietoperzy w wybranych obiektach zlokalizowanych w obszarze Natura 2000 Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016.
W sierpniu rozstrzygnięty został przetarg na wyłonienie wykonawcy, a 30 września 2022 r. minął termin wykonania prac.
- Wykonawca zrealizował w terminie prace polegające na zabezpieczeniu wejść do sztolni nad Janową Górą oraz sztolni nr 12, 17 i 27 w Kletnie. Zadanie wykonano zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia. Odbioru dokonano 14 października 2022 r. Zabezpieczone sztolnie będą otwierane od połowy kwietnia do połowy października - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu.
Sztolnia nr 12 w Kletnie usytuowana jest w granicach działki ewidencyjnej nr 310 obręb Stronie Lasy, gmina Stronie Śląskie. Wyrobisko znajduje się w lesie, przy pierwszym ostrym zakręcie drogi Kletno – Sienna, około 50 m od drogi. Z czasów funkcjonowania kopalni ostała się tam betonowa pozostałość bramy. Kratę zakotwiono około 5 m za wejściem, obok betonowych pozostałości, w caliźnie skalnej.
Sztolnia nr 17 w Kletnie, znana z dużej ilości fluorytu, znajduje się na działce ewidencyjnej nr 309 obręb Stronie Lasy, gmina Stronie Śląskie. Położona jest mniej więcej 200 m od drogi Kletno – Sienna, około 200 m powyżej udostępnionej do zwiedzania sztolni nr 18m, w której mieści się Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna. W sztolni nr 17 kratę zamontowano około 2,7 m za wejściem.
Sztolnia nr 27 w Kletnie położona jest na tej samej działce co sztolnia nr 12. Dla tej sztolni zaprojektowano kratę zabudowaną około 4 metry za wejściem, na wypłaszczeniu korytarza wlotowego.
Czwarta z zakratowanych sztolni znajduje się w granicach działki ewidencyjnej nr 96/121 obręb Janowa Góra, gmina Stronie Śląskie. Położona jest we wsi Janowa Góra, w północno-zachodnim stoku góry Rudka, nieco na północ od asfaltowej drogi łączącej Janową Górę i Kletno. Dotychczas wejście do sztolni stanowił betonowy przepust rurowy w kształcie walca. Kratę zamontowano w głębi sztolni, za tym przepustem.
Zakratowane wyrobiska górnicze są pozostałością po poszukiwaniach i wydobyciu rud uranu, prowadzonych w tamtym rejonie po drugiej wojnie światowej. Dodatkowo sztolnie w Kletnie po zakończeniu wydobycia uranu były miejscem poszukiwania i eksploatacji fluorytu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.