Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) pozwala na dobrowolne oszczędzanie na przyszłą, dodatkową emeryturę, której wysokość uzależniona będzie od dokonywanych wpłat oraz skuteczności zarządzania środkami przez instytucje finansowe. Zachętą do założenia IKZE są ulgi związane z tym rachunkiem. Sprawdź, jak wyglądają kwestie podatkowe dotyczące oszczędzania na IKZE?
Ulga na IKZE
Cechą charakterystyczną, jaka odróżnia IKZE od indywidualnego konta emerytalnego (IKE), jest fakt, że oszczędzając w ten sposób, od początku dokonywania wpłat możesz korzystać z ulgi podatkowej. Jak mają się do siebie indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego a podatek dochodowy?
Ulga podatkowa w PIT wyjaśnia wszystko. To ona powoduje, że oferta IKZE staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla oszczędzających i tych, którzy dopiero rozpoczną odkładanie środków na emeryturę. Wszystko dlatego, że wpłaty na IKZE możesz odliczyć w rocznej deklaracji PIT od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu lub przychodu, w zależności od zastosowanej metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zmniejszając tę kwotę, płacisz automatycznie mniejszy podatek fiskusowi.
Jak rozliczyć ulgę na IKZE?
Wiesz już, że wpłaty na IKZE podlegają odliczeniu w PIT. Ważne jest jednak i to, że takie odliczenie możliwe jest tylko do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
Możesz odpisać przelewane na IKZE kwoty od dochodu, jeśli opodatkowujesz swoje zarobki według skali podatkowej lub podatku liniowego, bądź od przychodu, jeśli jesteś objęty ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Limit ulgi jest tożsamy z limitem wpłat na IKZE. Zgodnie z art. 13 a ust. 1–4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego wpłaty na IKZE nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej:
W 2022 roku w związku z tym maksymalny limit wpłat na IKZE wynosi:
To maksymalne sumy, jakie w rozliczeniu PIT 2023 będą mogły zostać odliczone od dochodu/przychody w ramach rocznej deklaracji podatkowej. Jeśli wysokość podstawy opodatkowania uzyskanej w danym roku podatkowym będzie niższa od wpłaty na IKZE, podatnik będzie mógł dokonać odliczenia tylko do wysokości dochodu/przychodu. Pozostała kwota nie podlega niestety odliczeniu w kolejnych latach – po prostu przepada.
Podatek przy wypłacie pieniędzy z IKZE
Kwestie podatkowe są również bardzo ważne, jeśli chodzi o wypłatę środków zgromadzonych na IKZE. Jeśli wybierzesz pieniądze z IKE po ukończeniu 65. roku życia i spełnisz warunek dotyczący wpłaty na IKZE przez co najmniej 5-letni okres, wówczas wypłata ta będzie obciążona jedynie 10-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nie będziesz musiał uiszczać daniny od dochodów kapitałowych, czyli podatku Belki.
Inaczej będzie, jeśli zechcesz wycofać zgromadzony na IKZE kapitał wcześniej. Wtedy wypłaconą kwotę będziesz zobowiązany rozliczyć w deklaracji PIT za dany rok podatkowy, za który dokonałeś wypłaty. Zapłacisz podatek według obowiązującej Cię stawki daniny, np. przy skali podatkowej będzie to 12 lub 32 proc.
Możliwa jest ponadto wypłata transferowa środków zgromadzonych na IKZE pomiędzy różnymi instytucjami. Wówczas są one zwolnione z opodatkowania, podobnie jak wypłata z IKZE na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego. Osoba dziedzicząca takie pieniądze zapłaci jedynie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Nie można niestety takiej daniny uniknąć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.