Bazę operacyjno-serwisową dla farm wiatrowych wybuduje w Ustce PGE Baltica. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w 2024 roku, a inwestycja rozpocznie działalność w 2026 roku - poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
Wskazano w komunikacie, że baza operacyjno-serwisowa zostanie wybudowana przez PGE Baltica - spółkę, która realizuje program offshore Grupy PGE. Dodano, że spółka rozpoczęła już opracowywanie optymalnej koncepcji zagospodarowania terenu.
Przebudowę nabrzeża zaplanowano w taki sposób, żeby umożliwić wykorzystanie części terenu przez kadrę techniczną, jeszcze na etapie budowy morskich farm wiatrowych. godnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku - podała Grupa PGE.
Dodano, że na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową - poinformowała Grupa PGE.
Zwrócono uwagę, że morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. lokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą i zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore - dodano.
Cytowany w komunikacie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski wskazał, że inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu, ale będzie też impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy.
- Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje nam lokalizacja w Ustce - wyjaśnił prezes PGE Baltica Dariusz Lociński.
Zaznaczono, że specjaliści pracujący w bazie serwisowej w trybie ciągłym - przez całą dobę siedem dni w tygodniu - będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.