- W Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach został powołany Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. 20 osób, które docelowo znajdą w nim zatrudnienie to byli funkcjonariusze służb, którzy mają ukrócić proceder nielegalnego przewożenia i składowania odpadów.
Powołanie do życia nowej komórki jest odpowiedzią na nasilającą się przestępczość przeciwko środowisku naturalnemu - wyjaśniają przedstawiciele Inspektoratu. W poniedziałek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim śląska wojewódzka inspektor ochrony środowiska Agata Bucko-Serafin otrzymała nowy regulamin organizacyjny, który wprowadza w struktury WIOŚ nowy wydział.
Minister w KPRM Michał Wójcik, który uczestniczył w tym spotkaniu, powiedział podczas konferencji prasowej, że wydział powstający w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach jest szóstym tego typu w kraju i tworzone są kolejne. Minister ocenił, że tego typu komórka jest potrzebna zwłaszcza w woj. śląskim, gdzie jest wiele nielegalnych wysypisk, także z odpadami niebezpiecznymi. Zwrócił uwagę, że organizatorami podobnego procederu są nieraz grupy przestępcze, często międzynarodowe. Przypomniał, że likwidacja podobnych składowisk pochłania olbrzymie środki. Wyraził nadzieję, że działalność podobnych grup wkrótce się skończy.
- Jest wiele takich działań prowadzonych przez przestępców, które muszą spotkać się z odpowiedzią państwa, państwo musi reagować i państwo reaguje właśnie w takich sytuacjach - oświadczył Wójcik. Wskazał na powoływanie specjalnych wydziałów oraz niedawne zaostrzenie przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej i finansowej za tego typu przestępstwa.
- Dzisiaj możemy powiedzieć, że państwo zdecydowanie odpowiedziało na to, co działo się w ciągu ostatnich lat - dodał minister. Wyraził przekonanie, że organy państwa przez ostatnie siedem lat reagowały zupełnie inaczej niż to było wcześniej. Poinformował, że w 2015 r. do sądów skierowano 39 aktów oskarżenia przeciwko przestępcom wymierzającym swoją działalność w środowisko, podczas gdy w tym roku już około tysiąca.
Także poseł Jerzy Polaczek (PiS) zwrócił podczas konferencji prasowej uwagę na specyfikę woj. śląskiego, w którym jest wiele obszarów poprzemysłowych, na których przestępcy próbują składować nielegalnie odpady. Wyraził przekonanie, że zmieni się to dzięki nowym wydziałom i zmianie przepisów.
P.o. głównego inspektora ochrony środowiska Magda Gosk podkreśliła, że zwalczanie przestępczości środowiskowej to kluczowe zadanie jej inspekcji i to właśnie w tym celu od kilku lat ta służba jest reorganizowana i modernizowana. Jak dodała, zespół do zwalczania przestępczości środowiskowej został już wcześniej wydzielony w GIOŚ, teraz takie wydziały powstają w wojewódzkich inspektoratach. Przypomniała, że służby ochrony środowiska na co dzień współpracują m.in. policją, Krajową Administracją Skarbową czy Strażą Graniczną.
- Nasi pracownicy pionów zwalczania przestępczości środowiskowej to są właśnie byli funkcjonariusze służb, którzy wnoszą swoją wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej - dodała Gosk.
P.o. zastępcy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski opisywał, że pracownicy powoływanych wydziałów będą zajmowali się wyłącznie zwalczaniem działalności przestępczej, będą pracowali w terenie wykorzystując nowoczesny sprzęt, jak drony, georadary czy fotopułapki. Do ich zadań będzie też należało przeprowadzanie kontroli drogowych. Chodzi o przewożenie odpadów pochodzących zarówno z różnych części Polski jak i zagranicy.
Agata Bucko-Serafin przypomniała, że w woj. śląskim jest wiele potencjalnych źródeł zagrożenia dla środowiska - instalacji, które mogą powodować jego zanieczyszczenie i 53 zakłady o dużym lub zwiększonym ryzyku awarii przemysłowej. - W Śląskiem jest aż 1600 podmiotów, które mają zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Taka presja przemysłowa, jaka jest skumulowana na stosunkowo niewielkim obszarze wymaga silnego nadzoru nad funkcjonującymi przedsiębiorstwami - wskazała i dodała, że wyzwania stojące przed inspekcją ciągle rosną. W regionie jest zinwentaryzowanych około 100 miejsc nielegalnego składowania lub magazynowania odpadów, w tym niebezpiecznych - podała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.