Od poniedziałku, 17 października, wprowadzono zmiany w sprzedaży węgla w kopalni Budryk. Jak poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy zakład zlokalizowany w Ornontowicach, każdy kupujący może zaopatrzyć się w dwie tony węgla, a nie trzy, jak było do tej pory.
Jak wyjaśniono, wprowadzona zmiana ma usprawnić proces sprzedaży oraz zagwarantować zakup węgla dla większej liczby osób. Dotyczy ona również tych odbiorców, którzy numerki w kolejce po węgiel otrzymali już wcześniej.
Przypomnijmy, że kopalnia Budryk sprzedaje wyłącznie węgiel sortymentu orzech. Jego sprzedaż odbywa się podczas jednej zmiany (w oparciu o bieżącą produkcję tj. do 180 ton na dobę) od 6:30 do 14:30. Kopalnia zaprzestała wydawania numerków do czasu rozładowania kolejki. Po obsłużeniu klientów z wydanymi już numerkami, kopalnia powróci do ich wydawania. Informacja o wznowieniu ich wydawania pojawi się na stronie internetowej JSW.
„Warunki załadunku węgla dla wszystkich, którzy wcześniej otrzymali numerki pozostają bez zmian - z tą różnicą - że kupujący będzie mógł nabyć dwie tony węgla. Zakupu dokonuje się bezpośrednio w kopalni Budryk w Ornontowicach. Kierowca, którego dane zostały podane przy wcześniejszej rejestracji przyjeżdża po węgiel w umówionym terminie. Załadowany samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla” - wyjaśniła spółka. Dodano, że nie będzie prowadzona sprzedaż węgla przez internet.
JSW zajmuje się przede wszystkim produkcją węgla koksowego stosowanego w produkcji stali. Jednak mając świadomość sytuacji na rynku węgla energetycznego, zarząd spółki postanowił w ramach wsparcia klientów indywidualnych - uruchomić produkcję węgla sortyment orzech, którego dzienna produkcja wynosi do 180 t. JSW nie produkuje i nie prowadzi sprzedaży węgla w sortymencie ekogroszek. Sprzedawany jest tylko węgiel w sortymencie orzech. Jak podkreślono, ma on niską zawartość popiołu i siarki, lecz dużą spiekalności, co wyklucza jego zastosowanie jako paliwa zamiennego w stosunku do ekogroszków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szkoda ze nie sprzedaja na gramy ale wszystko przed nimi