Budzą powszechny szacunek za to, czego podejmują się wczasie akcji w kopalniach. Działają, aby ratować zdrowie i życie górników. Na tej służbie są już od 115 lat. W czwartek, 6 października, świętowali jubileusz w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Uroczystości 115-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich odbyły się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.
– Historia ratownictwa górniczego to przede wszystkim historia wielu pokoleń Polaków. Naszych dziadów i ojców, którzy w tym zawodzie przepracowali wiele lat ikształtowali oblicze polskiego ratownictwa górniczego – powiedział dr inż. Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, witając gości przybyłych na uroczystość. W tym gronie byli przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji państwowych ibranżowych, służb mundurowych, spółek węglowych i okołogórniczych oraz świata nauki.
Szef CSRG podkreślił, że w ratownictwie największym potencjałem są ludzie, których cechuje braterstwo, odpowiedzialność za drugiego człowieka, bezinteresowna chęć niesienia pomocy i wiara.
– Bez tych wartości nie byłoby człowieka zdolnego do działań wtych ekstremalnych warunkach – powiedział szef CSRG. Dodał, że Stacja niezależnie od tego, jak będzie się zmieniać polskie górnictwo, będzie niosła pomoc wszystkim pracownikom kopalń.
Jubileusz to czas życzeń i gratulacji. Te do ratowników skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef rządu przypomniał m.in. kardynalne zasady, którymi kierują się ratownicy. Pierwszą mówiącą o tym, że zawsze idą po żywego, idrugą dotyczącą tego, że nikogo nie zostawia się na dole.
W czasie jubileuszowych uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został prezes dr inż. Piotr Buchwald. Natomiast srebrny Krzyż otrzymał Krystian Krakowczyk, abrązowy Paweł Wachowicz. Złotym medalem za Długoletnią Służbę uhonorowano: Waldemara Jeziorowskiego, Dariusza Kocika, Jacka Kubicę. Srebrny medal otrzymali: Piotr Mulenda, Sławomir Koper, Maciej Istebnik, Mariola Postolska iRobert Wnorowski. Brązowy medal wręczono Adamowi Pilotowi.
Po ceremonii głos zabrał wiceminister Piotr Pyzik. Wspomniał akcję w ruchu Bielszowice, która rozpoczęła się po wstrząsie, do którego doszło w Barbórkę w 2021 r.
– To była moja pierwsza Barbórka na stanowisku wiceministra iwówczas po raz pierwszy spotkałem się z wieloma osobami, które tu są. Mogę jedynie powiedzieć, że jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy ratują innych. Dziękuję Wam za Waszą służbę – powiedział wiceminister aktywów państwowych, który znalazł się w gronie osób, które otrzymały od CSRG okolicznościową statuetkę przygotowaną na jubileusz 115-lecia. Przedstawia ona ratowników w pełnym rynsztunku, którzy ratują górnika pod ziemią. Pamiątkę taką otrzymał także prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek.
– CSRG nie powstała z kaprysu górników, ale z konieczności ratowania życia. To był czas prężnego rozwoju górnictwa i to było niezbędne. Osiągnięć ratowników nie trzeba przedstawiać, bo to wiele uratowanych żyć, ale także mienia, bo w takich akcjach ratownicy także uczestniczą. Kiedyś powiedziałem, że gdyby ratownictwo górnicze nie istniało, to ktoś w końcu musiałby je wymyślić, bo jest ono niezbędne – powiedział szef nadzoru górniczego.
Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyły pokaz sprzętu ratowniczego, którym dysponuje CSRG oraz wystawa odznaczeń ratowniczych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka.
Gratulacje i życzenia dla ratowników nadesłali m.in.:
ANDRZEJ DUDA, Prezydent RP:
– W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej; z serdecznymi gratulacjami i wyrazami uznania dla bogatej historii, chlubnych tradycji i dorobku górniczych służb ratunkowych; z podziękowaniem dla wszystkich ratowników i pracowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego za dotychczasowe dokonania i profesjonalizm; w przekonaniu, że jubileuszowe uroczystości i towarzyszące im wydarzenia będą znakomitą okazją do wyrażenia wdzięczności za odwagę, wytrwałość i ofiarność w niesieniu pomocy poszkodowanym w wypadkach i katastrofach górniczych, a także za zaangażowanie w działaniu służące przywracaniu górnikom bezpiecznych warunków pracy; z życzeniami satysfakcji z pełnionej służby oraz wszelkiej pomyślności.
MATEUSZ MORAWIECKI, Prezes Rady Ministrów:
– Głęboko humanistyczne zasady przyświecające codziennej pracy tworzą niezwykły etos Waszej służby. Ale współczesne ratownictwo górnicze to również niezawodność, świetne wyszkolenie, najnowocześniejszy sprzęt i wzorcowa organizacja. To pewność wszystkich górników, że nawet w najbardziej ekstremalnych okolicznościach znajdą się ci, którzy będą gotowi im pomóc. To też wielka gwarancja dla górniczych rodzin, że w chwili zagrożenia ich bliscy nie zostaną sami. Że zawsze będą mogli liczyć na ratunek. Dziękuję za Państwa ciężką, pełną poświęcenia służbę. Za zaangażowanie w pracę i nieustanną gotowość niesienia pomocy w najtrudniejszych warunkach. Za ofiarność, zawodowe umiejętności i gotowość do ryzykowania swoim życiem. To skarb, którego nie da się wyrazić słowami.
JACEK SASIN, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych:
– Historia powstania górniczego ratownictwa to opowieść o ludziach, którzy kierują się w życiu najwyższymi wartościami. Do nich zalicza się zdolność do ofiarowania własnego życia, by ratować drugiego człowieka. W czasach, gdy opinią publiczną regularnie wstrząsały doniesienia o tragicznych w skutkach katastrofach górniczych, tu na Górnym Śląsku podjęto inicjatywę stworzenia profesjonalnego stowarzyszenia niosącego w takich sytuacjach pomoc. To był początek chlubnej historii, która przetrwała wiele zawirowań i burz dziejowych, łącznie ze zmianą granic państwa polskiego. Trwa ona po dziś dzień, czyniąc z Państwa kontynuatorów tej sztafety pokoleń. Od lat przekazujecie sobie wiedzę, umiejętności, profesjonalizm – a nade wszystko zdolność do służby drugiemu człowiekowi z narażeniem zdrowia i życia. Z okazji dzisiejszego jubileuszu na Państwa ręce pragnę złożyć ogromne podziękowania całej społeczności ratowników górniczych. Dziękuję, że Państwo są zawsze w gotowości, mężnie i solidarnie niosąc pomoc poszkodowanym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.