- Kluczową kwestią jest rzetelny dialog z samorządami, tak, aby wypracować najlepsze rozwiązanie, które w praktyce będzie działało - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń odnosząc się do możliwości dystrybucji węgla przez samorządy.
Soboń w środę w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do możliwości dystrybucji węgla przez samorządy.
- Kluczową kwestią jest to, co rozpoczął pan premier Mateusz Morawiecki, czyli rzetelny dialog z samorządami, tak aby wypracować najlepsze rozwiązanie, tak aby ono w praktyce działało - powiedział Soboń.
Jak dodał, rządowi nie chodzi o to, aby przerzucać się odpowiedzialnością. - My znamy odpowiedzialność rządu i widać, że podejmujemy cały czas działania, aby Polakom w tym trudnym okresie tej zimy pomagać i tworzyć kolejne narzędzia (...), skuteczne - wskazał Soboń.
Zdaniem wiceministra skuteczne narzędzie spowoduje, że samorządy faktycznie się zaangażują. - I wtedy jasno będzie widać, który samorząd chce pomagać swoim mieszkańcom, a który nie. Ale, żeby takie rozwiązanie wypracować potrzebny jest dialog i cieszę się, że ten dialog został nie tylko uruchomiony, ale trwa już - można powiedzieć - pełną gębą - powiedział.
W środę premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
- We wtorek odbyło się spotkanie m.in. premiera i wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. Jak podkreślił po spotkaniu wiceszef MSWiA, dotyczyło ono cen energii oraz dystrybucji węgla i zaproponowano na nim dwie ustawy dotyczące tych kwestii. Konkretne propozycje pan premier przedstawił, jakie narzędzia mają wprowadzać te ustawy - powiedział Szefernaker.
Soboń w środę pytany o to, czy Tarcza Antyinflacyjna będzie przedłużona na 2023 rok odparł: awsze taką decyzję podejmujemy w ostatniej chwili - w takiej ostatniej, która jednocześnie pozwala na przeprocedowanie legislacyjne tych zmian. (...) - Robimy to w tych odcinkach kwartalnych i pewnie przed nami za chwilę decyzja - ja jej nie przesądzam - o kontynuacji tych rozwiązań, w postaci obniżek VAT-u, akcyzy i podatku od sprzedaży detalicznej, przede wszystkim dla gazu, energii, paliwa, żywności i nawozów.
- Zrobimy to ponownie na okres kwartalny z jednego prostego powodu - to jest uszczuplenie dochodów budżetu państwa. Na samym VAT o 2,4 mld zł każdego miesiąca, 200 mln zł na akcyzie. Musimy to robić ostrożnie, patrząc na skutki tych decyzji - dodał.
Tzw. Tarcza Antyinflacyjna obowiązuje do końca 2022 r., zakłada ona utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Ponadto obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.