W niedzielę 9 października na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry Wąskotorowe kursował pociąg retro prowadzony parowozem Ryś. Rozkład jazdy przewidywał trzy pary kursów z dodatkową atrakcją, jaką była fikcyjna inscenizacja kontroli granicznej niedaleko kopalni Eko-Plus, w miejscu dawnej granicy między Polską a Trzecią Rzeszą.
Mankamentem był horrendalny koszt przejazdu. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, będące organizatorem transportu na tej trasie, sprzedawało wyłącznie bilety tam i z powrotem: zwykłe za 35 zł i ulgowe za 25 zł. Tłumaczone to było sporymi kosztami uruchomienia pociągu przy obecnych cenach węgla. Podczas jednej pary kursów z Bytomia Karbia do Tarnowskich Gór i z powrotem parowóz zużywa bowiem 400 kg węgla. Trzy pary kursów w ciągu dnia oznaczały więc zużycie 1,2 tony paliwa.
SGKW zapatruje się w węgiel w bytomskiej kopalni Eko-Plus. Kopalnia zresztą w 2022 r. dwukrotnie wsparła stowarzyszenie, przekazując nieodpłatnie partię węgla na potrzeby przewozowe kolei wąskotorowej.
Niedzielna inscenizacja polegała a zatrzymaniu pociągu przy wkopanych obok toru słupach granicznych Polski i Niemiec. Pasażerowie przeszli „kontrolę graniczną”. Była to fikcja historyczna, gdyż przed drugą wojną światową na tej trasie nie odbywały się przewozy pasażerskie. Podobne kontrole miały miejsce w górnośląskich tramwajach na transgranicznych odcinkach.
Niedzielne kursy mogą być w ogóle ostatnimi przejazdami pasażerskimi pociągów pomiędzy Bytomiem a miastem Gwarków. Na linii normalnotorowej nr 131 prowadzącej przez te miasta, zwana potocznie Węglówką, Koleje Śląskie nie kursują od połowy marca, z powodu remontu rozpoczętego w Chorzowie. Na linii wąskotorowej również przewidziane są w październiku prace naprawcze w dwóch miejscach. Na terenie Bytomia ma być wymienionych około 550 metrów szyn. Na terenie Tarnowskich Gór natomiast wymiana nawierzchni torowej ma nastąpić w rejonie dawnej stacji kolejowej Repty, czyli w miejscu, gdzie niegdyś odgałęział się tor do szybu Staszic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.