Wiatr, woda zrobiły swoje – z jednolitej płyty piaskowca ciosowego wyczarowały skały, których kształty działają na wyobraźnię. Kasa, Okręt, Dwunożny Grzyb, Wielka Sala, Skalne Siodło, Labirynt, Tunel, Kurza Stopka (na zdjęciu) – to tylko niektóre nazwy kamiennych formacji tworzących Błędne Skały.
Nie należą do szczególnie wysokich, mają od 6 do 11 m. Rozciągają się na 22 ha na północno-zachodnim krańcu grzbietu Skalniaka w Górach Stołowych. Szczyt ten sięga 915 m, a najwyższy punkt Błędnych Skał jest od niego niższy o 63 m – wznosi się na 852 m n.p.m.
Labirynt szczelin i przejść między skalnymi blokami nie jest do zwiedzania dla każdego. Miejscami jest tak wąski, że solidna tusza może stanąć na drodze do przejścia całego szlaku. Nazwa tego miejsca wiąże się z ludowymi opowieściami o nieszczęśnikach, którzy wśród tych skał zgubili drogę i się błąkali.
Dziś w Błędnych Skałach nie da się zgubić, bowiem szlaki są wytyczone i oznaczone, a do wędrówki po nich upoważnia wykupienie biletu. W wakacje tę atrakcję zwiedzają tłumy turystów.
Błędne Skały wpadły też w oko filmowcom, kręcono tu sceny do filmu „Książę Kaspian” – drugiej części „Opowieści z Narnii”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.