Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy przewidującej zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Podnoszą one limity zużycia, do których cena pozostaje zamrożona na poziomie z 2022 r. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
Za ustawą z poprawkami zagłosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do określonych limitów rocznych zużycia. Zamrożeniu cen energii towarzyszy zamrożenie stawek opłat dystrybucyjnych do wskazanych limitów zużycia.
Przyjęte w Senacie poprawki przewidują m.in., że zamrożeniem cen zostanie dodatkowo objęci mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy do limitu zużycia 20 MWh rocznie.
Kolejny pakiet wprowadza limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych, altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.
Inny pakiet zakłada, że limit zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie zostaje podniesiony o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat, skreślając jednocześnie przywilej wyższego limitu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Następny pakiet poprawek przewiduje podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.
Senat zgłosił też poprawkę podnoszącą z 2,6 do 3,6 MWh limit roczny zużycia dla gospodarstwa, w którym jest osoba niepełnosprawna.
Kolejna poprawka przewiduje wprowadzenie limitów, do których zamrażane są ceny energii zużywanej na wspólne potrzeby budynków mieszkalnych wielolokalowych.
Inna poprawka wykreśla artykuły dotyczące pozwoleń na wytwarzanie odpadów, jako niezwiązane z treścią ustawy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.