Ukazał się nowy numer Górniczej, a w nim jak zwykle wiele ciekawych artykułów. Na pierwszej stronie Maciej Dorosiński pisze o jubileuszu, który w tym roku obchodzą ratownicy górniczy.
„Zawsze idziemy po żywego. To zdanie ratownicy górniczy mogliby mieć wyhaftowane tuż przy krzyżu maltańskim. W Polsce jest on symbolem tej niezwykłej służby, która działa już od 115 lat” – pisze autor. Na tej samej stronie relacja z inauguracji kolejnego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. Gaudeamus zabrzmiało także w Politechnice Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie uruchomił dwie ściany. Właśnie trwa ich rozruch. Zadania realizują oddziały G3 i G1. Warto więc przypomnieć, że w styczniu 2021 r., po wielu latach prac nad pozyskaniem koncesji oraz drążeniu wyrobisk udostępniających i przygotowawczych, ZG Sobieski uruchomił eksploatację pokładu 301 w złożu Brzezinka 1. O tym wszystkim pisze na stronie 2 Kajetan Berezowski w artykule „Mocny restart Sobieskiego.”
Wszyscy mamy świadomość tego, że górnictwo się kurczy. Trzeba zmienić mentalność społeczeństwa, by rozumiało, że węgiel jest dla Polski paliwem strategicznym i bez niego nie będzie bezemisyjnej gospodarki. O tym również warto przeczytać na stronie 2.
Wydobycie zwiększa także Polska Grupa Górnicza. Wspomina o tym w swym artykule Jacek Madeja przytaczają m.in. wypowiedzi Tomasza Rogali, prezesa zarządu PGG. (str. 3)
„Odzyskiwanie węgla z odpadów to nie nowość”. Piszemy o tym, ponieważ w ostatnich miesiącach, kiedy dramatycznie zaczęło brakować węgla, coraz więcej mówi się o odzyskiwaniu tego surowca z hałd i odpadów kopalnianych. Warto pamiętać, że taką działalnością z dużym powodzeniem od ponad 60 lat zajmuje się katowicka spółka Haldex. A jeśli już o węglu mowa, to warto wspomnieć o tym, co trzeba wiedzieć o jego typach, kategoriach i parametrach, zwłaszcza, gdy się nim ogrzewa mieszkanie (str. 5).
Całą stronę 6. poświęcamy ekologii. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podsumował bowiem program Czyste Powietrze. Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu są zainteresowani głównie wymianą źródeł ciepła na kotły gazowe i pompy ciepła.
”Ostatnia tona – pierwsi świadkowie” – to tytuł artykułu Aldony Minorczyk-Cichy (str. 7).
„Upamiętnianie węgla jako dobra natury i kultury nabiera rumieńców. Jego autorką jest dr hab. Marta Tomczok, profesor Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Humanistycznego, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. I Ty możesz pomóc w opisaniu i upamiętnieniu wywodzącej się z PRL-u tradycji. Szukamy świadków i uczestników uroczystości zamykania kopalń oraz związanych z tym dokumentów i fotografii” – pisze na wstępie Aldona Minorczyk-Cichy.
O tym, że najlepsi piłkarze grają w barwach Polskiej Grupy Górniczej nikomu tłumaczyć nie trzeba. W e wrześniu sięgnęli po medale. Jakie? Na to pytanie daje odpowiedź Kajetan Berezowski w artykule „Z kopalni na murawę”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.