Prawdą jest, że posadzki cementowe wciąż są najpopularniejszym wyborem w budownictwie. Ale prawdą również jest to, że intensywny rozwój technologii dotyczy nie tylko ciężkiego sprzętu i komputerów, co również samych materiałów konstrukcyjnych. Posadzki anhydrytowe (samopoziomujące) wpisują się w to znakomicie. Właściciele biurowców, hal magazynowych oraz domów jednorodzinnych coraz częściej zastanawiają się nad ich wykorzystaniem. Ale co takiego sprawia, że faktycznie warto wziąć je pod uwagę podczas budowy? Czym różnią się od wylewek cementowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Anhydryt a tradycyjna wylewka z cementu
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest anhydryt. To rodzaj odpowiednio rozwodnionego gipsu. Dzięki niemu uzyskuje się płynną konsystencję o bardzo praktycznym zastosowaniu podczas wylewania, jak i codziennego użytku.
Korzystanie z wylewki anhydrytowej oznacza między innymi to, że nie wymaga tworzenia zbrojeń. W porównaniu z rozwiązaniem cementowym, materiał anhydrytowy cechuje się dużo wyższą odpornością na obciążenia. W związku z tym nadaje się znakomicie do wykorzystania chociażby w budynkach użyteczności publicznej. W końcu tłumy petentów przemieszczających się przez korytarze ZUS-u, dajmy na to, potrafią na przestrzeni lat odcisnąć swoje piętno na podłodze. Magazyny tym bardziej potrzebują mocnych wylewek, jak i posiadacze ciężkich samochodów typu SUV. Garaż to wręcz idealne miejsce do skorzystania z usług firmy Termolit.
Inną istotną cechą anhydrytu są jego właściwości samopoziomujące. Nie dość, że dzięki niemu można uzyskać naprawdę gładką powierzchnię, to jeszcze – w odróżnieniu od podłogi cementowej – nie trzeba się tutaj zbytnio wysilać, aby wyrównać wylewkę. Płynna konsystencja masy anhydrytowej robi to właściwie samodzielnie, co znacznie skraca schnięcie oraz wykonanie prac, a więc i oddanie posadzki do użytku. To właśnie ta cecha sprawia, że wielu deweloperów postanawia wykorzystać posadzki anhydrytowe w swoich projektach. W niektórych przypadkach takie wylewki można wykonać w ciągu jednego dnia. To oczywiście zależy od wielkości budynku, jednak nie da się ukryć, że takie możliwości to wielki plus dla każdego przedsięwzięcia.
Właściwości cieplne posadzki anhydrytowej
Osobnym tematem jest połączenie wylewek anhydrytowych z ogrzewaniem podłogowym. Pod tym względem tradycyjny cement po prostu jest bez szans. Poziom przewodzenia ciepła przez anhydryt jest bardzo imponujący. Właściwości samopoziomujące i szybkie wysychanie posadzek anhydrytowych pozwalają na to, że można uruchomić instalację ogrzewania podłogowego już po pięciu dniach od jej wykonania. Wówczas każdy może się przekonać, że wylewka anhydrytowa nagrzewa się niemal błyskawicznie. Do tego posiada mniejszą bezwładność cieplną niż wylewka cementowa, więc sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest i łatwiejsze, i bardziej efektywne.
Termolit wykonuje posadzki anhydrytowe o gładkiej powierzchni, które znakomicie pasują do kuchni i łazienek. Nie ma przeszkód, aby kłaść na nich płytki ceramiczne czy okładzinę winylową, panele z tworzyw sztucznych, dębowy parkiet... W każdym wypadku posadzka anhydrytowa spełnia swoją rolę w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Trzeba jednak pamiętać, że anhydryt jest wrażliwy na nadmiar wilgoci. Jeśli ma się znaleźć w łazience, nie powinno się z niego korzystać bez użycia izolacji przeciwwilgociowej, czyli folii w płynie na przykład.
Ile kosztuje wylewka anhydrytowa?
Na cenę takiej wylewki wpływa kilka czynników. Podstawowym z nich jest oczywiście gabaryt powierzchni, na której ma zostać wylany anhydryt. Ważna jest także grubość podłogi. O ile w domu jednorodzinnym nie musi to być jakaś wysoka wartość, jednak w magazynach czy halach maszynowych grubość wylewki ma znaczenie, a jakże. To samo trzeba powiedzieć o klasie wytrzymałości, bowiem nie istnieje jeden w pełni uniwersalny typ masy anhydrytowej. Niemniej im większe potrzeby klienta, tym cena jednostkowa za metr może być niższa. A jeśli ów klient chce mieć idealną posadzkę blisko lokalizacji firmy Termolit – koszty takiej inwestycji mogą być dużo niższe, niż się na początku wydaje. Ostateczna cena jednak musi być ustalona indywidualnie. Nie sposób określić pełnego kosztorysu bez znajomości skali przedsięwzięcia oraz innych wytycznych. To nigdy nie jest kwestia jednoznaczna i tak naprawdę każde zamówienie jest inne. W związku z tym wymaga indywidualnego podejścia.
A czy wylewki cementowe będą tańsze? Nie można oczekiwać, aby było inaczej. W końcu posadzka cementowa jest z założenia gorszej jakości i zabiera znacznie więcej czasu. Wylewka samopoziomująca natomiast pozwala zaoszczędzić czas podczas budowy, a jej wysoki współczynnik przewodzenia ciepła wpływa na korzystanie z opału, więc jego koszty ulegają redukcji. Poza tym ogrzewanie podłogowe we współpracy z anhydrytem znacząco polepsza komfort codziennego życia. Zwłaszcza, gdy ma się dzieci, które lubią biegać na bosaka... Korzystanie z wylewki cementowej na dłuższą metę się po prostu nie opłaca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.