Elektrownie z grupy Enea mogą otrzymać w 2023 roku w scenariuszu pesymistycznym z Bogdanki o 0,331 mln ton węgla mniej - poinformowała Enea w komunikacie.
Lubelski Węgiel Bogdanka szacuje, że niewykonanie umów zawartych ze spółkami Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Enea Ciepło w scenariuszu pesymistycznym dotyczy braku możliwości dostarczenia wolumenu ok. 0,331 mln ton węgla w 2023 roku - napisano w komunikacie.
Trwają szczegółowe analizy w zakresie oszacowania wpływu zaistniałej sytuacji na konieczność oraz wolumen węgla kamiennego wymaganego do zakupu przez spółki wytwórcze GK Enea od innych dostawców niż LWB oraz przyszłe wyniki grupy Enei, w tym wysokości ewentualnych rezerw z tego tytułu.
Kilka dni temu Bogdanka poinformowała, że jej plan produkcyjny na 2023 rok zakłada wydobycie na poziomie około 8,3 mln ton węgla handlowego.
Plan uwzględnia skutki zatrzymania produkcji z jednej ze ścian.
O pojawieniu się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia, którym obiektywnie nie można było zapobiec, ani przeciwdziałać, Bogdanka poinformowała na początku września.
Utrudnienia te były bezpośrednim powodem zatrzymania produkcji ze ściany 3/VII/385.
W połowie września Bogdanka obniżyła do 8,3 mln ton z 9,2 mln ton plan produkcyjny węgla handlowego w 2022 roku, również z powodu zatrzymania wydobycia z jednej ze ścian.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.