Mało kto dziś wie, że do powstania Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach przyczyniło się górnictwo.
– W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ub. stulecia do Polski zaczęły docierać zza oceanu nagrania muzyków jazzowych i rozrywkowej. Szkopuł jednak w tym, że ten gatunek był w PRL-u zakazany. Zespoły koncertowały po kryjomu. Pewnego razu, już po odwilży, kilku muzyków jazzowych podjęło próby zorganizowania w katowickiej Akademii Muzycznej wydziału kształcącego w kierunku jazzowym. Wzięli się na sposób. Swoje kroki skierowali do Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego i partyjnym towarzyszom tłumaczyli, że potrzebne są orkiestry grające najnowsze przeboje, ponieważ górnicy śląskich i zagłębiowskich kopalń chcą się rozerwać po pracy. Muzyczne kadry miałaby kształcić w tym celu właśnie Akademia Muzyczna. Tamci połknęli haczyk i tak się zaczęło – opowiada dr Klaudiusz Jania, organista, jazzman, dyrygent i kompozytor w jednej osobie, twórca orkiestry Power of Winds.
Jak przystało na muzyka progresywnego, dużo w ostatnim czasie eksperymentuje z różnymi stylami muzycznymi, w tym z folklorem górniczym.
Trafili w niszę
Te ostatnie próby przyniosły zaskakujący efekt w postaci nagrań zarejestrowanych przez grupę Power of Winds. Na srebrnym krążku udało się zarejestrować trzynaście utworów. Większość to znane od dziesiątków lat górnicze pieśni w zupełnie nowej, współczesnej aranżacji instrumentalnej.
– Trafiliśmy z tym w niszę, bo przecież nikt od dawna nie wniósł nic nowego do górniczego folkloru Śląska. Ostatnim był nieżyjący od 16 lat prof. Józef Szwed, dyrygent, pedagog i kompozytor, m.in. wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Po nim żaden twórca nie podjął się tworzenia nowych aranżacji orkiestrowych utworów o tematyce górniczej, zwłaszcza tych bardziej współczesnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.