KGHM Polska Miedź podpisał porozumienia z dziewięcioma szkołami ponadpodstawowymi z Zagłębia Miedziowego o współpracy w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” na nowy rok szkolny 2022/23 - poinformowały służby prasowe koncernu.
Jak podano w komunikacie, w tym roku szkolnym w klasach patronackich KGHM naukę rozpoczęło blisko 500 uczniów. Młodzież zdobywa wiedzę praktyczną w nowoczesnych pracowniach, które doposaża miedziowa spółka. Uczniowie do dyspozycji mają także m.in. pomieszczenie imitujące sztolnię, gdzie pod czujnym okiem instruktorów zdobywają wiedzę nt. konstrukcji stalowych. W ramach zajęć odbywają się praktyki w oddziałach KGHM, a najlepsi uczniowie mają szansę na stypendia.
Objęte programem są: Zespół Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie, Zespół Szkół MCKK w Lubinie, Zespół Szkół w Chocianowie, Zespół Szkół im. Narodów, Zjednoczonej Europy w Polkowicach, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy, Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie oraz Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy.
Program „Kompetentni w branży” wystartował w 2018 r. i do tej pory objął kilka tysięcy uczniów szkół z powiatów: legnickiego, bolesławieckiego, lubińskiego, głogowskiego oraz polkowickiego. Młodzi ludzie kształcą się w specjalistycznych kierunkach jak np. górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, operator maszyn i urządzeń przeróbczych, technik hutnik czy technik przemysłu metalurgicznego.
Projekt nieustannie się rozwija i dodawane są kolejne działania. W ubiegłym roku szkolnym zorganizowany został m.in. „Kompetentny Pogchamp”, czyli jednodniowa olimpiada sportowa. Impreza odbędzie się ponownie w maju 2023 r. Dużym zainteresowaniem cieszył się też konkurs „Kompetentny w świat”, którego zwycięzcy wygrali staż w Dolinie Krzemowej w USA.
Program „Kompetentni w branży” zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – KGHM. To pozwala na edukację zgodną z realnymi wymaganiami biznesu oraz najnowszymi osiągnięciami przemysłu miedziowego. Proponowane kierunki nauki znajdują się na ministerialnej liście najbardziej potrzebnych zawodów w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.