Portal nettg.pl dotarł do treści Memorandum będącego pokłosiem XXVI Spotkania Szefów Europejskich Wyższych Urzędów Górniczych w Krotoszycach (25-28 września br.). Wzięli w nim udział przedstawiciele władz górniczych: Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Poniże pełny jego tekst:
My, przedstawiciele nadzoru górniczego krajów europejskich, podpisani poniżej, uczestnicząc w XXVI Spotkaniu Szefów Europejskich Wyższych Urzędów Górniczych w Krotoszycach, skoncentrowaliśmy się na temacie „Aspekty prawne/prawne dla aktualnie występujących szkód górniczych spowodowanych działalności byłych lub opuszczonych zakładów górniczych”, jednogłośnie oświadczamy, że:
1. Spotkanie przyczyniło się do wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów na temat negatywnego oddziaływania górnictwa na środowisko, w tym szkód górniczych wynikających z eksploatacji górniczej prowadzonej w przeszłości przez nieistniejące na dzień dzisiejszy zakłady górnicze.
2. Przyjęta formuła spotkania była ważną platformą do wypracowania optymalnych rozwiązań, służących zajęciu się odpowiedzialnością za skutki eksploatacji górniczej, z oczywistym odniesieniem do bezpieczeństwa społecznego i ochrony środowiska.
3. Mając świadomość, że szkody górnicze są naturalną konsekwencją działalności górniczej, uważamy za niezwykle ważne gromadzenie i przetwarzanie informacji o przedsiębiorcach górniczych i, co równie ważne, ich następcach prawnych.
4. Organy administracji publicznej odgrywają istotną rolę w kontaktach z osobami (podmiotami) poszkodowanymi działalnością górniczą. Niekorzystnych oddziaływań górniczych nie da się całkowicie wyeliminować, ale można podjąć działania w celu złagodzenia ich szkodliwych skutków, a jeśli już wystąpią – do ich wyeliminowania. Ważnym czynnikiem jest wywiązywanie się przez przedsiębiorców górniczych z ustawowych obowiązków dotyczących wpływu działalności górniczej na środowisko.
5. Regulacje prawne powinny zawierać gwarancje ochrony praw osób dotkniętych działalnością byłych lub opuszczonych zakładów górniczych.
Memorandum podpisali: Adam Mirek – Polska, Martin Stemberka – Czechy, Osel Leinonen – Finlandia, Klaus Freytag – Niemcy, George Artur Gaman – Rumunia, Simon Friskovec - Słowenia, Paul Bradley – Wielka Brytania i Irlandia Północna, Lauri Kutt – Estonia, Bernhard Cramer – Niemcy, Bohumir Zvrskovec - Słowacja i Ihor Dehnera – Ukraina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.