Które tereny po likwidowanej kopalni Piekary przekazane zostaną samorządowi miejskiemu? Sytuacja nadal nie jest rozstrzygnięta. Gmina już jakiś czas temu złożyła wniosek w tej sprawie do SRK. Na razie włodarze miasta planują poczynić kroki prawne, które mają w przyszłości usprawnić te działania.
Na dzisiaj, 29 września zaplanowana została LIII sesja Rady Miasta Piekary Śląskie.
- Podtrzymujemy naszą deklarację w stosunku do SRK o chęci przejęcia terenów. Na sesji zmieniany będzie plan zagospodarowania tego rejonu, jest to konieczne do wykonania podziałów gruntów. Plan, jeżeli nie zostanie zakwestionowany przez nadzór wojewody, wejdzie w życie po 30 dniach. Same podziały zajmą około 6 miesięcy - informuje Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piekary Śląskie.
Kilka miesięcy temu Piekary Śląskie i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły przekazanie na rzecz miasta nieodpłatnie wieży szybowej jednego z szybów pozostałych po KWK Piekary. Urząd Miejski wystąpił także o przejęciem dodatkowych terenów nieodpłatnie na podstawie artykułu 23 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych.
Na dzisiejszej sesji piekarscy radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Piekary Śląskie dla obszaru Piekary Wielkie.
Jednocześnie trwa likwidacja zbędnych zabudowań powierzchniowych pozostałych po kopalni, a należących do SRK S.A. Oddział KWK „Piekary I”. Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, zabudowania mają zostać wyburzone do końca 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.