Najwyżej w Polsce położona Kopalnia Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich od lat nie prowadzi wydobycia. Potwierdziły to dwie ostatnie kontrole przeprowadzone przez OUG Wrocław w latach 2020 i 2022. Prócz tego latem upłynął termin ważności planu ruchu. Mimo tego nadzór górniczy nie uważa tego za okoliczność stanowiącą naruszenie koncesji wydobywczej i nie planuje o wynikach kontroli powiadamiać organu koncesyjnego.
- Ostania kontrola zakładu górniczego Kopalnia Kwarcu Stanisław została przeprowadzona 11 sierpnia 2022 r., poprzednia miała miejsce 28 maja 2020 r. Stwierdzono brak śladów urabiania i transportu na poziomach roboczych. Ociosy wyrobisk nie wykazywały oznak wykonywania robót górniczych w okresie obowiązywania poprzedniego planu ruchu - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Wydobycie w kopalni Stanisław prowadzone było prawdopodobnie do 2004 r. Tak wynika z zeznań świadków złożonych w procesie sądowym o stwierdzenie nabycia służebności gruntowej przez zasiedzenie. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z 5 października 2021 r. ustanowiona została na rzecz każdoczesnego właściciela kopalni Stanisław służebność gruntowa, czyli prawo dojazdu do kopalni drogami leśnymi pozostającymi w zarządzie Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Czy kopalnia korzysta z tego prawa?
- Nie stwierdziłem korzystania ze służebności przez właściciela kopalni, nie mogę jej jednak wykluczyć - odpowiada Jerzy Majdan, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Koncesja nr 3/2001 Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2001 r., w brzmieniu nadanym późniejszymi decyzjami, udzielona została na wydobywanie kwarcu, skał kwarcowych i kopaliny towarzyszącej, to jest skał metamorficznych łyszczykowo-gnejsowych ze złoża Stanisław. Koncesja ta w punkcie 5 stanowi, że nie narusza praw właścicieli nieruchomości gruntowych i nie zwalnia z obowiązku przestrzegania wymagań określonych przepisami, zwłaszcza prawa geologicznego i górniczego, ochrony i kształtowania środowiska, ochrony gruntów rolnych i leśnych, wód i przyrody.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.