Dotyczy ono współpracy w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR). Decyzja została ogłoszona podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
Współpraca pomiędzy KGHM Polska Miedź SA a SN Nuclearelectrica SA w ramach memorandum ma na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy know-how, trwającą 36 miesięcy, obejmującą zakres techniczny, ekonomiczny, prawny, finansowy oraz organizacyjny, niezbędny dla rozwoju projektów małych reaktorów modułowych, które mają zostać opracowane przez Rumunię i Polskę.
– Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej opartej na małych modułach to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.
Innowacyjna technologia
– Międzynarodowe zainteresowanie rozwojem małych reaktorów modułowych jest wprost proporcjonalne do zainteresowania państw zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia celów dekarbonizacji, biorąc pod uwagę innowacyjne cechy tej technologii: modułowość i elastyczność, mające bezpośredni wpływ na niższe koszty i krótszy czas opracowania projektu. Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej, jest pierwszym krajem europejskim, który zainicjował rozwój projektu NuScale SMR, jedynej technologii SMR certyfikowanej na poziomie międzynarodowym. Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i konkluzjami oraz wspierać KGHM w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii – mówił Cosmin Ghita, dyrektor generalny SN Nuclearelectrica.
Memorandum pomiędzy obiema stronami obejmuje kompleksowe podejście do wszelkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce.
Jako dwa pierwsze kraje, które połączyły dążenie do niezależności energetycznej z jedną z najbardziej zaawansowanych technologii energetyki jądrowej – innowacyjnej technologii małych reaktorów modułowych NuScale – Rumunia i Polska wzmocnią swoje bezpieczeństwo energetyczne dzięki bezpiecznemu, stabilnemu, przystępnemu cenowo źródłu czystej energii, osiągając jednocześnie swoje cele w zakresie dekarbonizacji.
Projekt, który Rumunia zrealizuje we współpracy z NuScale, będzie składał się z 6 modułów, każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe, i wygeneruje 193 stałe miejsca pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2 300 miejsc pracy w sektorze produkcji i pozwoli Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 milionów ton CO2 rocznie.
KGHM wspólnie z firmą NuScale zamierza wdrożyć technologię SMR w Polsce w tej dekadzie. Pierwsza elektrownia zapewni czystą energię zakładom produkcyjnym miedziowej Spółki. W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.
Przypomnijmy, polski gigant miedziowy podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie 14 lutego 2022 roku w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji.
Czysta energia
W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia – informowała wówczas spółka.
Wniosek o ocenę technologii i bezpieczeństwa do Polskiej Agencji Atomistyki oraz studium lokalizacyjne – Marcin Chludziński, prezes KGHM, przedstawił w czerwcu kolejne działania dotyczące projektu wdrożenia zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. Plany zaprezentował podczas debaty „Rola spółek skarbu państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski” na Kongresie 590 w Nadarzynie.
KGHM w ramach umowy zawartej z amerykańską firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia.
– Musimy myśleć strategicznie i takim projektem dla KGHM jest energia atomowa, która ma wiele przewag nad innymi źródłami energii, które są bezpieczne i w które warto inwestować. Jest zeroemisyjna i optymalna cenowo, co przy dzisiejszych makroekonomicznych uwarunkowaniach jest bardzo istotne – powiedział w Nadarzynie Marcin Chludziński.
KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych. Dokument trafił 8 lipca br. do Państwowej Agencji Atomistyki.
– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – powiedział wówczas Marcin Chludziński.
SN Nuclearelectrica SA
Spółka Krajowa „Nuclearelectrica” SA jest państwową spółką produkującą energię elektryczną, ciepło i paliwo jądrowe, działającą pod zwierzchnictwem Ministerstwa Energii, w której państwo posiada 82,49 proc. udziałów, pozostali akcjonariusze 17,50 proc., po dopuszczeniu spółki do obrotu na giełdzie w 2013 roku.
Oddział CNE Cernavoda obsługuje bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej w Cernavoda, a oddział FCN Pitesti jest elektrownią jądrową.
KGHM Polska Miedź SA
KGHM zajmuje się wydobyciem i przeróbką cennych surowców naturalnych z największymi europejskimi złożami rud miedzi zlokalizowanymi w południowo-zachodniej części Polski, w samym sercu jej zagłębia. Dzięki ogromnemu doświadczeniu, otwartości i ciągłemu podnoszeniu kompetencji Spółka zbudowała unikalną kulturę pracy zespołowej, plasując się na wysokim miejscu na arenie międzynarodowej.
Oparte na wiedzy doświadczenie w technologiach i procesach w połączeniu z kompetencjami pracowników stanowią najcenniejszy zasób KGHM i stanowią fundament wartości firmy. Wszystko to przyczynia się do rozwoju Spółki jako korporacji przyjaznej środowisku, wrażliwej społecznie i wspierającej inkluzję.
Doświadczenie oparte na wiedzy jest również kluczowe w odkrywaniu nowych zrównoważonych metod wydobywania i przetwarzania zasobów naturalnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.