Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla dalszego wydobywaniu gazu ziemnego ze złoża Paproć. Złoże to znajduje się w Wielkopolsce głównie na terenie gminy (i częściowo miasta) Nowy Tomyśl, poza tym w gminach Grodzisk Wielkopolski i Rakoniewice.
Wydobycie ze złoża Paproć prowadzone jest na podstawie koncesji nr 102/94, wydanej 27 czerwca 1994 r. przez Głównego Geologa Kraju. Koncesja ta podlegała częściowym zmianom w latach 1995, 2010 i 2016. Ważność koncesji upływa z końcem 2037 r.
W złożu o powierzchni 41 km kw znajduje się gaz ziemny metanowo-azotowy. Ponad dwie trzecie gazu to metan, a około 29 proc. to azot. Zawartość helu w złożu określono na około ćwierć procenta. Gaz ziemny znajduje się w utworach karbonu i w czerwonym spągowcu. W 2021 r. wydobyto z tego złoża 220 mln m3 gazu. Do złoża Paproć w przeszłości włączono zasoby złoża Paproć-karbon, które zostało skreślone z krajowego bilansu złóż.
Na złożu Paproć wykonano ponad 25 odwiertów. Ośrodek Centralny Kopalni Gazu Ziemnego Paproć znajduje się na terenie gminy Nowy Tomyśl. W ostatnich latach znaczącą inwestycją na tym złożu był ukończony wiosną 2020 r. otwór Paproć-66H w miejscowości Boruja Kościelna, również w gminie Nowy Tomyśl. Był on pierwszym otworem horyzontalnym na złożu Paproć, o głębokości 2612 m.
Zgodnie z zapisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ważna 6 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 4 lata czyli łącznie 10 lat. Poprzednie decyzje w sprawie złoża Paproć wydane zostały w latach 2009 i 2015.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.