W dwóch miejscach Świętochłowic powstają nowe murale historyczne nawiązujące do Powstań Śląskich oraz przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Pierwszy powstaje przy ul. Polnej i przedstawia Marję Kowolową, która była przewodniczącą Towarzystwa Polek w Świętochłowicach. Drugi mural powstaje przy ul. Kopernika w Chropaczowie i znajduje się na nim Wiktor Wiechaczek - górnik, powstaniec śląski, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Zakończenie prac planowane jest na przełomie września i października. Za powstanie murali od strony technicznej odpowiada Ideamo Murlas. Murale powstają dzięki dofinansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz wsparciu Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.
Wiktor Wiechaczek, ps. Oset (urodzony 10 października 1879 w Chebziu, zmarły 3 czerwca 1941 w Oranienburgu) to górnik, działacz niepodległościowy i związkowy. powstaniec śląski, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Pracował najpierw w hucie cynku Silesia w Lipinach później w kopalniach: Paweł w Chebziu, Matylda w Lipinach i Litander w Rudzie Śląskiej. W 1901 został wcielony do wojska pruskiego w garnizonie w Nysie, gdzie służył jako saper do 1903. Po zakończeniu służby wojskowej ponownie pracował w kopalni oraz działał, w Zjednoczeniu Zawodowym Polskim.
W 1913 wziął udział w strajku w kopalni Paweł, za co został zwolniony. Po zwolnieniu przeniósł się do Chropaczowa i rozpoczął pracę w tamtejszej kopalni Schlesien.
Podczas I wojny światowej wcielony do cesarskiej armii walczył na froncie zachodnim. Po wojnie wrócił do Goduli. Był jednym z organizatorów placówki PPS oraz POW w Chropaczowie.
Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Był komendantem POW oraz komendantem Straży Gminnej w Chropaczowie. W II powstaniu, walczył w szeregach 1 pułku Strzelców Bytomskich.
W trakcie III powstania śląskiego był członkiem Grupy Wawelberga, którą dowodził Tadeusz Puszczyński i dowódcą podgrupy Północ. Jednym z zadań było wysadzenie 2 maja 1921 mostu na Odrze w miejscowości Szczepanowice koło Opola. Wiechaczek odznaczył się przy wysadzeniu mostu, konstruując specjalny zapalnik, który z narażeniem życia zamontował pod mostem. Między innymi za tę udaną akcję został w 1922 odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 7840) oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. W okresie międzywojennym mieszkał dalej w Chropaczowie i pracował w kopalni Śląsk. Działał w Związku Powstańców Śląskich.
3 maja 1940 aresztowano go i wysłano do obozu koncentracyjnego w Dachau, później do Sachsenhausen, gdzie zginął.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.