Trzydziestu szczęśliwców we wtorek, 27 września, będzie mogło zajrzeć do tych zabudowań dawnej KWK Thorez, które pozostają poza standardową trasą zwiedzania. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu przygotowało bowiem jednorazową propozycję wycieczki pod nazwą „Jak kopalnia węgla stała się atrakcje turystyczną”. Pretekstem jest ustanowiony w 1979 r. Światowy Dzień Turystyki, który przypada właśnie 27 września.
Tego dnia o godz. 17.00 ruszyć ma wycieczka po zakamarkach dawnej KWK Thorez.
- Wycieczka może liczyć maksymalnie 30 osób. Na trasę specjalną zrobiliśmy dla każdego cenę biletu ulgowego [27 zł - red.]. Trasa będzie zawierać zarówno elementy stałej trasy, ale również miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, na przykład budynek warsztatów mechanicznych, który obecnie jest poza trasą zwiedzania. Wejdziemy też do budynków i pomieszczeń, gdzie mieszczą się obecnie inne instytucje, np galeria sztuki BWA. Głównym jednak założeniem jest przedstawienie kopalni w inny sposób, skupieniu się na tym, jak i jakich zmian dokonano, jaki kopalnia przeszła proces na poszczególnych etapach, aby z kopalni węgla stać się Starą Kopalnią Centrum Nauki Sztuki i miejscem dostępnym dla turystów. Czyli nawet na stałej trasie będzie o czym innym - wyjaśnia Tomasz Czeleń, specjalista z Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Uczestnicy wycieczki dowiedzą się m.in. o różnicy między pracą górnika, a pracą przewodnika oprowadzającego po kopalni. Wysłuchają także informacji o tym, co zmieniło się na terenie kopalni, a co pozostało takie same, jak w czasach, gdy wydobywano tu węgiel kamienny. Będzie też można posłuchać innych szczegółów od przewodnika prowadzącego wycieczkę. Gospodarze Starej Kopalni zaznaczają, że liczba miejsc jest ograniczona. Z jakiego powodu?
- Niestety zawsze musimy podawać jasną deklarację, że liczba miejsc jest ograniczona, bo niestety dla wielu turystów wciąż nie jest to oczywiste i mają przeświadczenie, że zawsze kupią bilet i skoro się wybrali, to muszą wejść. Pozwala to uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień - uważa Tomasz Czeleń.
CNiSz Stara Kopalnia funkcjonuje od 9 listopada 2014 r. Powstała w wyniku przekształcenia, remontu i częściowego wyburzenia zabudowań pozostałych po KWK Thorez. Na terenie wzniesione też zostały nowe obiekty, jak choćby wieża widokowa, czy też betonowy mur oporowy wzgórza, za którym znajduje się dawny kopalniany schron przeciwlotniczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.