Jak przetrwać zimę w kryzysie energetycznym, czego obawiają się związkowcy z Taurona, co ma wspólnego Spółka Restrukturyzacji Kopalń z wodorem i jakie nowości płyną z kopalni Budryk. O tym wszystkim przeczytacie w najnowszym wydaniu Górniczej. Oto szczegóły.
Ograniczenie zużycia prądu, zmniejszenie dochodów jego producentów i opłata solidarnościowa od nadwyżek zysków z sektorów ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii. To pomysły Komisji Europejskiej na obniżenie cen energii i poradzenie sobie z kryzysem energetycznym. Także polski rząd przygotowuje plan awaryjny, który ma nam pomóc w przetrwaniu zimnych miesięcy – czytamy w tekście red. Aldony Minorczyk-Cichy pt. Wspomóc rodziny i firmy.
Co z dotacjami dla kopalń? - pyta red. Jacek Madeja i odpowiada: - Związkowcy domagają się spotkania w tej sprawie z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
- Liderzy z górniczej Solidarności w czwartek, 15 września, skierowali w tej sprawie list do Jacka Sasina. Największą organizację zrzeszającą pracowników polskich kopalń niepokoi fakt, iż w przyjętym przez rząd projekcie przyszłorocznej ustawy budżetowej nie przewidziano środków na dopłaty do bieżącej produkcji dla spółek węglowych – czytamy w jego tekście.
Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło Grupie Tauron ofertę nabycia Zakładów Górniczych Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. To kolejny krok w przejmowaniu kopalń przez Skarb Państwa. Cała operacja budzi jednak coraz więcej obaw i wątpliwości wśród przedstawicieli strony związkowej. Piszemy o tym w materiale pt. Przejęcie budzi obawy.
Zapraszamy też do lektury tekstu red. Kajetana Berezowskiego pt. Poszli na zbicie w Knurowie: - Szyb VI znajduje się niemalże w centrum obszaru górniczego kopalni Budryk i stąd jego strategiczne znaczenie. W celu zachowania ciągłości produkcji i osiągnięcia wysokiego jej poziomu konieczne stało się przeniesienie w jego rejon części ogniw kopalni. Już dziś pełni on rolę swoistego centrum logistycznego. Na najgłębszym poziomie 1290, w rejonie szybu, prowadzone są prace związane z drążeniem kolejnych wyrobisk funkcyjnych.
Wodorowa szansa kopalń to tekst, w którym Jacek Madeja opisuje proponowane przez SRK działania, które przyniosą wymierne efekty ekonomiczne, społeczne i ekologiczne oraz przyczynią się do pobudzenia gospodarczego.
- W bytomskiej siedzibie Spółki Restrukturyzacji Kopalń odbyło się w poniedziałek, 19 września, wspólne wyjazdowe posiedzenie dwóch zespołów parlamentarnych. Temat spotkania brzmiał: „Metody otrzymywanie wodoru szansą restrukturyzacji polskiego górnictwa”. W SRK spotkali się przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Technologii Wodorowych w Polsce „Polski Wodór” i Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce – czytamy w artykule.
Śląsko-dąbrowska Solidarność oraz Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej sprzeciwiają się podwyżkom cen węgla opałowego dla odbiorców indywidualnych. W wystąpieniu skierowanym do zarządu spółki związkowcy wskazali, że sprzedaż surowca gospodarstwom domowym jest ostatnim miejscem, w którym PGG powinna szukać dodatkowych przychodów. Przeczytacie o tym w tekście pt. Sprzeciwiają się podwyżkom cen węgla.
Z kolei w materiale pt. Kopalnie Śląska przeczytacie o ukraińskich grafikach, którzy zbierają pieniądze na górniczy kalendarz.
- Anastasia Alfiorowa i jej mąż Oleksandr Babich, ukraińscy graficy, zakochali się w Górnym Śląsku i jego architekturze. Przygotowują kalendarz artystyczny – Kopalnie Śląskie i pracują nad artbookiem, w którym pokażą tutejsze kopalnie. I Ty możesz pomóc im zrealizować plan dzięki udziałowi w zbiórce na nakład kalendarza - czytamy.
Organy rodem z cechowni to opisana przez red. Berezowskiego historia cechowni po zabrzańskiej kopalni Rokitnica, w której znajduje się Zakład Budowy i Renowacji Organów.
- Jego właściciel Damian Kaczmarczyk czyni starania, aby już w przyszłym sezonie miejsce trafiło do rejestru Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Już od ponad 20 lat organy wyprodukowane w cechowni dawnej zabrzańskiej kopalni trafiają do kościołów w Polsce i na całym świecie - czytamy w materiale.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.