- Otoczenie rynkowe zarówno dla PLN jak i krajowego długu jest niesprzyjające i takim pozostanie w najbliższej przyszłości - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem eksperta, będzie to wzmacniać presję na osłabianie PLN oraz na dalsze wzrosty rentowności krajowych obligacji.
- Notowania EUR/PLN przez większość września pozostają w konsolidacji w przedziale 4,69-4,72. Jednocześnie mamy stabilizację na rynku EUR/USD, którego kurs konsoliduje się wokół parytetu. Patrząc jednak na negatywne otoczenie rynkowe można stwierdzić, że zarówno polska waluta jak i obligacje radzą sobie zaskakująco dobrze - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.
Jak wskazał ekonomista, opublikowane dane makro z kraju nie powinny zmienić umiarkowanego nastawienia RPP.
- Jeśli chodzi o dotychczas opublikowane krajowe dane, to są one mniej więcej zgodne z oczekiwaniami ekonomistów i nie powinny zmienić obecnego, umiarkowanego nastawienia RPP do polityki pieniężnej. To nie pomaga polskiej walucie. Z kolei na świecie mamy nasilające się sygnały bardziej agresywnych działań banków centralnych, czego potwierdzeniem może być np. dzisiejsza mocniejsza od oczekiwań podwyżka stóp w Szwecji o 100 pb. - powiedział.
Jak dodał ekspert, takie otoczenie nie sprzyja polskiej walucie i obligacjom.
- Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie jednak środowe posiedzenie Fed, którego oddziaływanie na rynki może być dłuższe w czasie. Rynek wycenia podwyżkę o 75 pb. i kolejne podwyżki o 100 pb. do końca br. Te dane wspierane są przez wypowiedzi przedstawicieli Fed, przez solidne dane makroekonomiczne z USA, solidny rynek pracy oraz wyższą od oczekiwań inflację. W tym kontekście oczekiwania rynkowe odnośnie skali podwyżek stóp w USA wydają się zatem racjonalne - dodał ekonomista.
Zdaniem Budzickiego, biorąc pod uwagę takie otoczenie, perspektywy dla złotego nie wydają się pozytywne.
- Należy się spodziewać zatem utrzymania presji na osłabienie złotego i wzrost rentowności krajowych obligacji. W efekcie kurs EUR/PLN powinien pozostać powyżej 4,70. Jeśli jednak komentarze przedstawicieli Fed po środowym posiedzeniu będą bardziej jastrzębie, kurs EUR/PLN może rosnąć w kierunku wrześniowych szczytów na 4,7360 - powiedział ekonomista PKO BP.
Produkcja przemysłowa w sierpniu 2022 r. w Polsce wzrosła o 10,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 9,8 proc., a mdm spadku o 0,1 proc.
Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu 2022 r. wzrosły rdr o 25,5 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w sierpniu wzrosły o 24,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.