We wtorek, 20 września br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się trzecie posiedzenie Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 20 kwietnia 2022 r. w kopalni Pniówek w Pawłowicach.
W trakcie obrad przedstawiciel przedsiębiorcy zaprezentował obecny stan zagrożeń w rejonie zdarzenia oraz omówił zakres i zaawansowanie prowadzonych prac o charakterze profilaktycznym w rejonie ściany N-6 w pokładzie 404/4+405/1 na poziomie 1000 m. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych ze strony urzędu, we współpracy z policją i prokuraturą, czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia. Kierujący wyodrębnionymi spośród członków Komisji zespołami przedstawili stan zaawansowania prac nad poszczególnymi ekspertyzami. Prace te mają na celu kompleksowe wyjaśnienie zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wybuchu metanu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza wybuchu pyłu węglowego w analizowanym rejonie, a także analizą sieci wentylacyjnej i oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej.
Na obecnym etapie prac Komisja nie wskazała przybliżonego terminu wizji lokalnej w rejonie, gdzie doszło do katastrofy.
Do katastrofy w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022 roku. W jej wyniku zginęło 9 górników, a 30 zostało rannych. 7 osób uznaje się za zaginione. Przyczyną katastrofy była seria wybuchów metanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.