Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wystosowała w czwartek, 15 września, pismo do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jego treść Izba przesłała także do redakcji netTG.pl Gospodarka i Ludzie. W piśmie skierowanym do wicepremiera Sasina czytamy:
„Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zwraca się o zmianę stanowiska Pana Premiera dotyczącego odwołania Prezesa Zarządu Lubelski Węgiel „BOGDANKA” SA, Pana Artura Wasila. Z ogromnym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z wpisem Pana Premiera na Twitterze, z którego wynika, iż Prezes Zarządu Enea SA, Pan Paweł Majewski, otrzymał polecenie wprowadzenia do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Nadzorczej LW „BOGDANKA” SA punktu o odwołaniu Prezesa A. Wasila.
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa jest ogólnopolską organizacją pracodawców i samorządu gospodarczego, zrzeszającą podmioty szeroko rozumianego sektora górnictwa węglowego, w tym spółki węglowe oraz LW „BOGDANKA” SA. Według oceny naszej organizacji, a także związanych z górnictwem licznych środowisk eksperckich i naukowych, LW „BOGDANKA” SA za czasów kadencji Pana Artura Wasila stała się najbardziej efektywną i nowoczesną kopalnią w Polsce. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane kopalni przez wybitne osobistości w dziedzinie górnictwa i geologii, w tym m. in. nagrody w prestiżowym konkursie Górniczy Sukces Roku:
- w roku 2019 – I nagroda w kategorii „Innowacyjność” za Innowacyjną technologię drążenia wyrobisk chodnikowych;
- w roku 2020 – I nagroda w kategorii „Innowacyjność” za Innowacyjną technologię prowadzenia ścian eksploatacyjnych oraz I nagroda w kategorii „Ekologia” za Międzysektorową współpracę na rzecz społecznego ekorozwoju;
- w roku 2021 – I nagroda w kategorii „Innowacyjność” za Optymalizację technologiczno-organizacyjną eksploatacji ściany o wybiegu 7100 m;
- w roku 2022 – I nagroda w kategorii „Innowacyjność” za Poprawę warunków klimatycznych poprzez wdrożenie technologii wytwarzania lodu binarnego jako czynnika zwiększającego moc klimatyzacji centralnej.
Pan Artur Wasil w roku 2022, w tym samym konkursie, za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa w obszarze praktyki został uznany za Osobowość Roku.
Mając na uwadze powyższe uważamy, że odwołanie wybitnego górniczego managera za obniżenie poziomu wydobycia węgla, które nastąpiło jedynie w wyniku niespodziewanego pogorszenia niezależnych od czynnika ludzkiego warunków górniczo-geologicznych, jest niedopuszczalne.
Dlatego wnosimy jak na wstępie.".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK