Zakład Karny w Wojkowicach będzie miał bardziej ekologiczne i efektywne źródło ciepła. 5 września Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, oraz ppłk Krzysztof Jachim, dyrektor jednostki penitencjarnej, podpisali stosowną umowę.
Zakład Karny w Wojkowicach to olbrzymia placówka. Przebywa tu ponad 1300 penitencjariuszy odbywających karę pozbawienia wolności w ramach zakładów typu otwartego, półotwartego i zamkniętego. Mieści się tu również oddział aresztu śledczego dla mężczyzn. Każdego roku wojkowicki ZK zużywa około 750 t ekogroszku. Kotłownia nie jest pierwszej młodości, a z zaopatrzeniem w węgiel mogą być problemy. Z pomocą przyszedł więc Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki środkom, które wyłoży, na terenie zakładu karnego zmieni się źródło zasilania cieplnego. Inwestycja zmniejszy emisję CO2 do atmosfery i zyska na tym środowisko. Wymaga to jednak przebudowy całej obecnej infrastruktury. Koszt inwestycji pochłonie ponad 2,5 mln zł, z czego blisko 1,2 mln zł to dotacja właśnie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Poprawa jakości środowiska
– Zakład karny będzie mógł korzystać z ciepła systemowego. Inwestycja jest bardzo potrzebna i liczę, że jak najszybciej powstanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje swe działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej, nie tylko dla osób fizycznych i nie tylko w ramach programu Czyste Powietrze. Współpracujemy także z szeregiem podmiotów, przedsiębiorcami, samorządami i instytucjami publicznymi, w tym służbami mundurowymi. Realizujemy zadania wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba i w miarę naszych możliwości udzielamy wsparcia, dążąc do poprawy jakości środowiska – powiedział Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
Ppłk Krzysztof Jachim, dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach, nie krył zadowolenia z szybkiego obrotu spraw.
– Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, bo zostanie zawarta umowa w zakresie inwestycji związanej ze zmianą sposobu zasilania w ciepło Zakładu Karnego w Wojkowicach, w oparciu o miejski system ciepłowniczy. Dzięki współpracy oraz dotacji z WFOŚiGW nasza jednostka dołączy do proekologicznych, nowoczesnych pod względem ogrzewania zakładów karnych na mapie Polski – przyznał.
– Przeszliśmy pozytywnie drogę proceduralną. W ubiegłym roku aplikowaliśmy o środki i dziś finalizujemy nasze plany. To jest inwestycja bardzo potrzebna z punktu widzenia technologicznego. Nasza kotłownia powstała w 1970 r. Wymaga wymiany, żeby spełnić kryteria nowoczesności. Dodatkowo planowana instalacja solarna, która powstanie na dachu kotłowni, pozwoli nam bez zanieczyszczania środowiska pozyskać ciepło niezbędne do podgrzania wody użytkowej. Stosując nowoczesne, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania, Zakład Karny w Wojkowicach odpowiada na wyzwania XXI w. w zakresie szukania alternatywnych źródeł energii, stając się świadomym partnerem w walce o ochronę środowiska – dodał podczas uroczystości podpisania umowy z WFOŚiGW.
Przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji został już ogłoszony. Nowoczesna kotłownia ma być gotowa na przełomie sierpnia i września przyszłego roku.
Więzienie nie sanatorium, ale grzać trzeba
Z kolei Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że jego resort przygotował gruntowną reformę systemu penitencjarnego. Ma położyć kres traktowaniu więzienia niczym hotelu lub sanatorium, zlikwidować nieuzasadnione przywileje osadzonych i zwiększyć bezpieczeństwo w zakładach karnych. Przywołał hasło „więzienie to nie sanatorium”.
– Więzienie to miejsce resocjalizacji, ale także izolacji, odbywania kary. To miejsce, w którym sprawcy przestępstw są izolowani od społeczeństwa po to, żeby społeczeństwo chronić. I w ramach tej bardzo głębokiej reformy więziennictwa jest cały szereg spraw, które są porządkowane – powiedział Woś.
Odniósł się też bezpośrednio do podpisanej umowy z WFOŚiGW.
– To, co dotychczas było dla nas niepokojące, to ilość energii zużywanej na ogrzewanie, ale też ilość pieniędzy, które na te cele były przeznaczane, stąd wielkie inwestycje w ramach zakładów karnych. Chodzi głównie o to, by koszty utrzymania osadzonych nie rosły, żeby polscy podatnicy nie musieli dokładać do funkcjonowania więzień. Dążymy do tego, żeby więzienia były jak najbardziej samowystarczalne pod względem energetycznym, także zaopatrzenia w ciepło – podkreślił.
Dziękując funduszowi za bardzo dobrą współpracę, Michał Woś przypomniał, że w podobny sposób sfinansowano wiele innych, podobnych inwestycji w całym kraju.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.