Prognozowane załamanie surowcowe związane jest ze zmianą chińskiej polityki gospodarczej, Proces ten zachodzi na wszystkich poziomach i z zachodniego punktu widzenia związany jest z utratą dalszych możliwości rozwojowych chińskiej gospodarki w dotychczasowym ekspresowym tempie.
Na Zachodzie, odbierane jest to jako sytuacja kryzysowa tej gospodarki, która wyczerpała już swoje możliwości i teraz chyli się ku upadkowi. Tego rodzaju obraz chińskiej gospodarki i jej perspektyw przedstawia amerykańska multimedialna stacja informacyjna CNN Business. Pisze ona, że Chiny są nękane poważnymi problemami gospodarczymi.
Wzrost utknął w martwym punkcie, bezrobocie wśród młodzieży jest rekordowo wysokie, rynek mieszkaniowy załamuje się a firmy zmagają się z powracającymi problemami związanymi z łańcuchem dostaw.
Cytowany przez CNN Raymond Yeung, główny ekonomista ds. Chin w ANZ Research powiedział, że chińska gospodarka będzie się nadal pogarszać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a samorządy będą „bardziej skłonne do priorytetowego traktowania zerowego wirusa Covid i gaszenia epidemii wirusów” w miarę zbliżania się zjazdu partii. Zaostrzenie ograniczeń Covid uderzyć ma w konsumpcję i inwestycje podczas chińskiego „Złotego Września i Srebrnego Października”, tradycyjnie szczytowego sezonu sprzedaży domów, „bardzo trudno jest zrównoważyć bliźniacze cele”, powiedział Yeung z ANZ.
Ostatnie dane sugerują, że chińska gospodarka może w trzecim kwartale liczyć się z kolejnymi kiepskimi wynikami. PKB wzrósł tylko o 0,4 proc. w drugim kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, gwałtownie spowalniając od wzrostu 4,8 proc. w pierwszym kwartale.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.