Kopalnia Gazu Ziemnego Jarosław może rozpocząć wydobycie z dwóch kolejnych odwiertów, wykonanych kilka lat temu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zagospodarowania odwiertów eksploatacyjnych Ryszkowa Wola-8 i Zapałów 3K, a także przedsięwzięć temu towarzyszących.
Ryszkowa Wola-8 to odwiert stosunkowo nowy, z II półrocza 2019 r. Początkowo był odwiertem rozpoznawczym. Podobnie jest z odwiertem Zapałów 3K, dzięki któremu w 2020 r. odkryto spore złoże gazu ziemnego.
Nazwy obu odwiertów wzięte zostały od pobliskich wsi Wiązownica, leżącej na terenie powiatu jarosławskiego w województwie podkarpackim. Odwiert Ryszkowa Wola-8 usytuowany jest na terenie działki nr 76/78 we wsi Ryszkowa Wola. Odwiert Zapałów 3K znajduje się na działce nr 107/8 we wsi Wólka Zapałowska. W tej samej miejscowości na działce nr 68 ma powstać OZG Zapałów wraz z Pomiarownią Zdawczą. Odwierty, jak i teren OZG, znajdują się na gruntach rolnych.
Planowana inwestycja przewiduje prócz zagospodarowania odwiertów także budowę Ośrodka Zbioru Gazu Zapałów, przebudowę istniejącej Pompowni Zdawczej oraz budowę gazociągów wysokiego ciśnienia DN50 umożliwiających przesyłanie wydobytego odwiertami gazu do projektowanego Ośrodka. Przy odwiercie Ryszkowa Wola-8 ma zostać zamontowany oddzielacz wstępny wody złożowej i zbiornik wody złożowej. Tereny niezagospodarowane wokół odwiertów mają zostać wyłożone kruszywem łamanym, które będzie ułożone na geowłókninie.
W ramach inwestycji ma powstać gazociąg pomiędzy odwiertem Ryszkowa Wola-8, a OZG Zapałów o długości około 5,5 km. Znacznie krótszy będzie drugi gazociąg pomiędzy odwiertem Zapałów 3K, a OZG Zapałów, który ma liczyć około 1,7 km. Gazociągi będą posiadać średnicę DN50 i maksymalne ciśnienie robocze 10 MPa (RW8) i 12 MPa (ZK3). Po zakończeniu prac skierowane zostaną dodatkowe ilości gazu do krajowego systemu przesyłowego gazu wysokometanowego.
Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej zostało wszczęte 4 kwietnia 2022 r., a finalną decyzję RDOŚ w Rzeszowie wydał 9 września. Odwierty znajdują się na terenie, który obejmuje Koncesja łączna Lubaczów-Zapałów na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego 21/97/Ł. Udzielona została 4 czerwca 1997 r. i obowiązuje do 24 lipca 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.