- W niekorzystnym otoczeniu złoty jest mocny, jednak potencjał do znaczącego spadku EUR/PLN poniżej 4,70 jest ograniczony - ocenił w rozmowie z PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem eksperta, na krajowym długu dużego potencjału do spadku rentowności już nie ma, gdyż pozytywny efekt zbliżającego się końca cyklu podwyżek stóp w Polsce będzie hamowany przez rynki bazowe.
- Dla złotego mamy niekorzystny bilans ryzyk, jednak w takim otoczeniu PLN pozostaje nadspodziewanie mocny, porównując go do innych walut z rynków wschodzących. Jest to dość zaskakujące, a takiemu zachowaniu mogą pomagać uwarunkowania lokalne takie jak płynność w systemie finansowym czy też drogi koszt utrzymywania pozycji nastawionych na osłabienie polskiej waluty. To może zniechęcać inwestorów do gry przeciwko złotemu - powiedział Mirosław Budzicki.
Jak wskazał ekonomista, złotemu mogą również pomagać malejące oczekiwania inflacyjne, co jest związane ze spadkami notowań surowców ale również towarów rolnych.
- Na EUR/PLN w czwartek po południu atakujemy poziom 4,70, jednak wypowiedzi prezesa NBP o możliwym zbliżaniu się końca cyklu podwyżek stóp będą hamowały ewentualne dalsze spadki kursu, czyli umacniania PLN - powiedział.
Jak dodał ekspert, dużego potencjału na znaczące zejście poniżej 4,70 dla EUR/PLN nie widać.
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że w październiku możliwy jest albo brak zmiany poziomu stóp procentowych albo wzrost o 25 pb. Jak dodał, RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek stóp procentowych.
Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek, nasze kolejne decyzje będą zależały od napływających danych. Z tych danych będą się wyłaniały perspektywy inflacji, koniunktury. W listopadzie będzie raport, jakie są te perspektywy - powiedział Glapiński.
O godzinie 17.12 kurs EUR/PLN pozostaje w okolicach środowego zamknięcia na 4,7042, a USD/PLN zwyżkuje o 0,22 proc. do 4,7208.
Na rynkach bazowych kurs EUR/USD spada o 0,41 proc. do 0,9965.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.