Fundacja Rodzin Górniczych działa i pomaga potrzebującym już od 25 lat. Srebrny jubileusz uczczono w sobotę, 3 września, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Zaproszenie na uroczysty koncert przyjęło wielu zacnych gości, ale najważniejsi tego dnia byli podopieczni FRG. To właśnie oni są najlepszym świadectwem tego, jak wiele dobrego udało się zrobić Fundacji w ciągu tych 25 lat.
Jej historia zaczęła się od pomysłu, który zrodził się w głowie ówczesnego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego. Potem stworzono statut i podpisano akt notarialny w CSRG w Bytomiu. Tak wyglądały skromne początki wielkiej sprawy, bo tak można śmiało mówić o FRG. Po tych 25 latach Fundacja może się pochwalić tym, że rozdysponowała na różne formy pomocy 33 mln zł, a w zasięgu jej działań znajduje się ponad 5 tys. osób.
Jubileusz rozpoczął się od filmu, który pokazywał historię i działalność FRG. Potem gości przybyłych do katowickiej filharmonii przywitał prezes Fundacji Ryszard Wyględacz. Na uroczystości pojawił się m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Nie zabrakło także przedstawicieli zarządów spółek węglowych oraz górniczego zaplecza oraz dyrektorów kopalń. Były także osoby przez lata związane z FRG, na czele z jej pomysłodawcą i honorowym przewodniczącym Rady dr inż. Jerzym Markowskim, który - jak przyznał w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie - ma dwoje nieślubnych „dzieci” - tym pierwszym jest kopalnia Budryk, a drugim właśnie Fundacja.
Prawdziwe bohaterki
Prezes FRG w swoim wystąpieniu podkreślił, jak wielką rolę w górniczych rodzinach odgrywają kobiety, które doświadczają śmierci męża. Przyznał, że to prawdziwe bohaterki, które nie poddały się i stwarzają przy pomocy Fundacji odpowiedni warunki dla dzieci, by mogły się uczyć, rozwijać, a potem znaleźć pracę i założyć własne rodziny. Jak podkreślił szef FRG, należy im się szacunek i brawa.
- Fundacja Rodzin Górniczych istnieje już 25 lat. To - można powiedzieć - jej srebrne wesele. 25 lat wspiera tych, których dotknął zły los, którzy z nie swojej winy nagle musieli sięgnąć po pomoc i dzięki ludziom o wrażliwych sercach taką pomoc mogli otrzymać – wskazał prezes Wyględacz. Dodał, że od początku istniena FRG żadnemu dziecku nie odmówiono stypendium, jeśli tylko spełniało warunki regulaminu pomocy.
Prezes przyznał, że dla FRG nadeszły teraz chudsze dni.
- Fundacja działa głównie na zasadzie solidarności zawodowej. Sytuacja w całym górnictwie, zmniejszająca się liczba czynnych kopalń a co za tym malejąca liczba osób pracujących w kopalniach, kurczące się zaplecze okołogórnicze powodują, że maleje wielkość finansowego wspierania Fundacji. Maleją przez to możliwości pokrycia części potrzeb podopiecznych. Priorytetem Fundacji jest gwarancja systematycznego wspierania naszych podopiecznych stypendiami i pomocą w ratowaniu zdrowia. Z tego miejsca apeluję do wszystkich, którym los Fundacji i jej podopiecznych nie jest obojętny a w szczególności do naszych Fundatorów o pomoc w utrzymaniu poziomu i zakresu udzielanych świadczeń. Mam nadzieję, że mając takich przyjaciół jak obecne tutaj grono, uda nam się przetrwać te trudne chwile – stwierdził Wyględacz.
Głos na uroczystościach zabrali także zaproszeni goście, m.in. wiceminister Pyzik, który mówił m.in. o roli Fundacji.
Medale dla przyjaciół
Część oficjalną uroczystości zakończyło wręczenie medali „Przyjaciel Fundacji". Dokonali tego Jerzy Markowski, prezes Ryszard Wyględacz oraz przewodniczący Rady Fundacji Andrzej Sączek.
Medale otrzymali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezes JSW Tomasz Cudny, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mirosław Skibski, dyrektor pracy KWK Budryk Adam Ratka, byłe członkinie rady Fundacji Monika Konwerska oraz Jolanta Sebastian, a także podopieczna FRG Teresa Sewina.
W gronie uhonorowanych znalazła się prezes Wydawnictwa Gospodarczego i b. przewodnicząca Rady Fundacji Anna Zych.
Po ceremonii rozpoczął się koncert, w którym wystąpiła Śląska Orkiestra Kameralna i Dombrova Piano Duo (w składzie: Łukasz Szubski – fortepian, Krzysztof Włodarczyk – fortepian) z programem „Koncert muzyki filmowej”. Koncert został zorganizowany dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego. W ciągu blisko 2 godzin publiczność mogła usłyszeć utwory z takich filmów jak: „Love story”, „James Bond”, „Noce i dnie”, „Titanic”, „Gladiator” czy „Gwiezdne wojny”.
Fundacja Rodzin Górniczych została założona w 1997 r. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Finansowana jest ze składek oraz darowizn od firm i osób prywatnych oraz odliczeń 1 proc. należnego podatku. W ciągu 25 lat istnienia Fundacji udało się pozyskać i przekazać na rzecz podopiecznych przeszło 33 mln zł. Wypłacono ponad 5500 zapomóg. Pomoc miała wymiar materialny, ale także organizacyjny.
Statutowa działalność FRG to materialne wspieranie rodzin pozostałych po górnikach, którzy ponieśli śmierć w wyniku wypadków przy pracy, inwalidów górniczych i innych rodzin górniczych, znajdujących się z różnych powodów w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza będących w niedostatku lub potrzebujących doraźnego wsparcia.
FRG to organizacja non-profit wykonującą trudne zadania społeczne polegające na niesieniu pomocy osobom dotkniętym tragediami górniczymi, jak również zmagającymi się z problemami wykluczenia społecznego, niepełnosprawnościami, przewlekłymi chorobami, samotnością w starszym wieku. Swoim podopiecznym zapewnia pomoc materialną na bieżące wydatki, leki, rehabilitacje, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, jak również działa w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.