Choć górnictwo kojarzone jest w Polsce przede wszystkim z kopalniami głębinowymi i wieżami szybów górniczych, to obszarem zainteresowań przedsiębiorców górniczych są także tereny morskie. Obecnie funkcjonuje siedemnaście aktywnych koncesji na eksploatację oraz poszukiwanie kopalin w obszarach morskich RP.
Koncesje te udzielone zostały w latach 1992-2017. Najstarszą jest koncesja z 1992 r. na obszar koncesyjny Ławica Słupska I-2. Dotyczy ona wydobywania kruszywa naturalnego. Ławica Słupska usytuowana jest około 46 kilometrów na północ od Ustki i od Słowińskiego Parku Narodowego. W tamtym rejonie na dnie Bałtyku znajduje się tam rumowisko polodowcowych głazów, a także zwarte dno złożone ze żwirów i piasków.
Koncesje na wydobycie kopalin spod Morza Bałtyckiego dotyczą trzech rodzajów kopalin. Są to koncesje na kruszywo naturalne, ropę naftową i gaz ziemny lub też tylko na sam gaz ziemny. Prócz wspomnianej Ławicy Słupskiej, są jeszcze trzy aktywne koncesje na kruszywo naturalne spod Bałtyku. Noszą one nazwy Południowa Ławica Środkowa A, B, C, Zatoka Koszalińska IIA, IIB, IIC oraz Zatoka Koszalińska I.
Siedem spośród siedemnastu koncesji to koncesje poszukiwawcze. Wszystkie one dotyczą poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. Są to m.in. koncesje Rejon Gaz Północ, Rejon Gotlandia czy też Rejon Łeba.
Najmłodsza jak dotąd jest koncesja na poszukiwanie i eksploatację ropy naftowej Obszar Wolin. Obowiązuje ona od 2017 r.
Zakłady górnicze prowadzące eksploatację kopalin w obszarach morskich RP podlegają nadzorowi Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A kto udziela takiej koncesji?