- Oczekiwania agresywnych podwyżek stóp procentowych przez główne banki centralne mogą hamować dalsze umacnianie złotego, a kurs EUR/PLN z okolic 4,70 może próbować odreagowania - powiedział PAP Biznes ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Jego zdaniem, presja ze strony rynków bazowych oraz utrzymujące się zwyżki inflacji mogą wspierać dalszy wzrost rentowności SPW.
W ostatnich dniach obserwujemy wyraźne umacnianie złotego, co moim zdaniem, można łączyć z wywiadem prezesa NBP Adama Glapińskiego dla Business Insider, w którym dopuścił możliwość co najmniej dwóch podwyżek stóp procentowych po 25 pb. w przypadku, gdyby szczyt inflacji nastąpiłby później niż się wcześniej spodziewano. Wczorajszy, wstępny odczyt inflacyjny na poziomie 16,1 rdr umocnił rynki w przekonaniu, że na wrześniowym, przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP dojdzie do podwyżki stóp, najprawdopodobniej o 25 pb. - powiedział Jarosław Kosaty.
- Wydaje się zatem, że dane o polskim CPI łącznie z wypowiedziami prezesa NBP i wyraźnym uspokojeniem na rynku EUR/USD są bazą dla obecnego umocnienia PLN - dodał.
Zdaniem ekonomisty, kolejnym ważnym punktem obecnego tygodnia będzie piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy - o 14.30 rynek pozna liczbę utworzonych nowych miejsc pracy za sierpień, przeciętne godzinowe wynagrodzenie oraz sierpniową stopę bezrobocia.
- Dane te mogą wzmocnić lub osłabić oczekiwania na agresywne posunięcia Fed. W horyzoncie tygodnia natomiast ważne dla trendu złotego będą - przyszłotygodniowa decyzja RPP i konferencja prezesa NBP oraz przypadające w podobnym okresie (czwartek, 8 września br. - PAP) posiedzenie EBC, gdzie rynek oczekuje podwyżki o 75 pb. - powiedział Kosaty.
Ekonomista dodał, że rosnące oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne mogą hamować dalsze umacnianie złotego.
- W perspektywie przyszłego tygodnia trend umacniania PLN może zostać osłabiony lub nieznacznie odwrócony, z powodu tego, że na głównych rynkach rośnie prawdopodobieństwo szybkich i agresywnych działań banków centralnych. W takim otoczeniu EUR/PLN może mieć problemy z trwałym spadkiem poniżej 4,70 i, moim zdaniem, z okolic tego poziomu kurs tej pary będzie szukał możliwości odreagowania - dodał ekonomista Santander BP.
Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w środę, 7 września br., a EBC ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych 8 września 2022.
O godzinie 15.59 kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach środowego zamknięcia na 4,7223, choć był już notowany na 4,70. Kurs USD/PLN natomiast rośnie o 0,76 proc. do 4,7328. Na rynkach bazowych para EUR/USD zniżkuje o 0,84 proc. do 0,9965.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.