- Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na złotego, nie widać specjalnie podstaw do mocniejszej aprecjacji PLN, a tym samym poziomy między 4,70 a 4,75 dla EUR/PLN mogą się w najbliższych dniach utrzymywać - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem eksperta, na SPW wpływają trendy globalne i czynniki lokalne, a ryzyka dla wyższych poziomów rentowności są asymetryczne.
- Patrząc z szerokiej perspektywy można stwierdzić, że nasze aktywa znajdują się pod presją, a głównym czynnikiem determinującym zmiany tych aktywów są trendy globalne. Czynnikiem globalnym są natomiast nasilające się oczekiwania na dalsze podwyżki stóp przez najważniejsze banki centralne. W tym niekorzystnym otoczeniu, waluty naszego regionu, w tym polski złoty, radzą sobie całkiem dobrze - powiedział Mirosław Budzicki.
Jak wskazał ekonomista, czynników ciążących złotemu jest kilka.
- Globalnie następuje spadek popytu na ryzykowne aktywa, co widać po spadkach indeksów giełdowych oraz premii za ryzyko w przypadku obligacji korporacyjnych, która wzrosła do maksymalnych poziomów z lipca br. Lokalnie, złotego nie wspiera wysoka inflacja, szczególnie w świetle zapowiedzi kończenia cyklu podwyżek stóp przez RPP - powiedział Budzicki.
Jak dodał ekspert, rynek zaczął już wątpić w możliwość podniesienia stóp procentowych przez RPP na wrześniowym posiedzeniu, ale sytuacja zmieniła się po środowych, wstępnych danych o inflacji za sierpień br.
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w sierpniu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 0,2 proc. mdm.
Obecnie rynek wycenia scenariusz, w którym RPP na przyszłotygodniowym posiedzeniu podniesie stopy o 25-50 pb. - dodał strateg PKO BP.
W perspektywie najbliższego tygodnia ekonomista nie oczekuje zmiany rynkowych nastrojów i towarzyszących im trendów.
- Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, nie widać specjalnie podstaw do mocniejszej aprecjacji PLN, a tym samym poziomy między 4,70 a 4,75 dla EUR/PLN wydają się być poziomami, które w najbliższych dniach mogą się utrzymywać - powiedział ekonomista PKO BP.
O godzinie 16.08 kurs EUR/PLN rośnie o 0,03 proc. do 4,7257, a USD/PLN zwyżkuje o 0,07 proc. do 4,7209. Na rynkach bazowych kurs EUR/USD notowany jest w okolicach wtorkowego zamknięcia na 1,0013.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.