Cała Europa odczuwa wzrost cen energii, które podążają za rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. O tym, że system handlu emisjami wymaga reformy piszemy w nowym wydaniu „Górniczej”, która do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 1 września. Ponadto przypominamy historie podpisania porozumień sierpniowych. Jedno z nich, które do historii przeszło jako jastrzębskie, zostało podpisane w kopalni Zofiówka, która w 1980 r. nosiła nazwę Manifest Lipcowy. W tym numerze także znajdzie się dodatek poświęcony nadchodzącym Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice.
W tym numerze nie zabraknie także informacji prosto ze spółek górniczych i kopalń. JSW przedstawiła w sierpniu wyniki za pierwsze półrocze. Okazały się one rekordowe w historii firmy. Ponadto JSW w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka trwają prace nad sztucznym dnem w szybie II. Udostępnienie poziomu 1120 m w ruchu Borynia to jeden z najistotniejszych projektów, które są realizowane obecnie w zakładach JSW. Dzięki tej inwestycji zakład będzie mógł wydobywać węgiel koksowy o najlepszych parametrach jakościowych przez kolejnych 30 lat. Szczegóły tego przedsięwzięcia w tekście red. Kajetana Berezowskiego. To nie koniec ciekawych informacji z JSW – więcej w nowym wydaniu Górniczej. Zachęcamy także do zapoznania się z danymi za pierwsze półrocze miedziowego giganta, czyli KGHM.
O tym, że sytuacja w Europie staje się napięta mówi z rozmowie z Górniczą przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.
- Naprawdę nie trzeba być fachowcem, aby stwierdzić, że ani europejska, ani polska gospodarka tej całej zielonej religii klimatycznej nie wytrzyma – ocenia przewodniczący.
Zachęcamy także do lektury rozmowy z prof. Wojciechem Noworytą z Akademii Górniczo-Hutniczej. Ekspert mówi o wracającym sentymencie do węgla, podejściu do górników oraz rekordach, które bija ceny paliw i surowców. Profesor prognozuje w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy że czeka nas ciężka zima.
- Mamy domy ogrzewane węglem, którego nie ma dość na rynku, albo gazem, którego może zabraknąć, lub na zakup którego nie będzie nas stać – ocenia ekspert.
Tak samo mało optymistycznie patrzy na drugie półrocze Łukasz Horbacz – szef Izby Sprzedawców Polskiego Węgla.
- Nadchodzące miesiące będą bardzo trudne dla milionów Polaków. Dotyczy to nie tylko osób ogrzewających swoje domy paliwami stałymi i gazowymi, ale także odbiorców tzw. ciepła systemowego, bowiem ich także czekają ogromne podwyżki rachunków – ocenia Łukasz Horbacz, z którym rozmowa także znajdzie się w nowym numerze Górniczej.
Przypominamy także o jubileuszu 25-lecia Fundacji Rodzin Górniczych. Swoimi wspomnieniami oraz początkami FRG podzielili się z nami pomysłodawca powołania tej organizacji Jerzy Markowski oraz wieloletni szef rady FRG Henryk Paszcza.
Zachęcamy także do poznania historii szybu schowanego w centrum miasta, który miał być zlikwidowany, ale znaleziono dla niego nową rolę i w ten sposób ocalono tą szczególną konstrukcję.
W dziale Po szychcie przedstawiamy natomiast sylwetkę Marcina Mikosia – 42-letniego ratownika z kopalni Wujek, który Mikoś, 42-letni triumfował w pierwszej edycji sierpniowego Poland Extreme Triathlon.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.