- Presja na wzrost EUR/USD w najbliższych dniach nasili się i w takim otoczeniu EUR/PLN może zanotować umiarkowane spadki - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem na krajowym długu rentowności mogą rosnąć, gdyż w obliczu możliwych mocnych podwyżek stóp przez główne banki centralne, inwestorzy zagraniczni mogą redukować swoje pozycje na SPW.
- Szef FED na konferencji powiedział to, czego można było się spodziewać i to co mówił po ostatnich danych o inflacji. Stopy procentowe trzeba podnosić oraz że walka z inflacją nie jest wygrana. Jak dla mnie nie są to nowe rzeczy. Ważniejszy moim zdaniem jest +kontrolowany+ przeciek z EBC, że na jego wrześniowym posiedzeniu stopy mogą zostać podniesione o 75 pb. Takich informacji na rynku do tej pory nie było i rynek pod to nie grał - powiedział Piotr Popławski
- Uwzględniając dzisiejsze informacje zakładam, że EUR/USD będzie rósł do okolic 1,0150, a w takim otoczeniu EUR/PLN może dążyć do 4,70 - dodał.
O godzinie 17.05 kurs EUR/PLN rośnie o 0,2 proc. do 4,7499, a USD/PLN idzie w dół o 0,18 proc. do 4,7402.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar osłabia się, a kurs EUR/USD rośnie o 0,4 proc. do 1,0015.
RYNEK DŁUGU
- W obliczu dzisiejszych informacji z otoczenia rynku zakładam wyższe rentowności na bazowych rynkach długu, gdyż banki centralne są zdecydowane, aby przynajmniej we wrześniu mocno podnieść stopy procentowe. W ślad za tym urosną również rentowności SPW, gdyż sytuacja na rynkach bazowych zapewne skłaniać będzie inwestorów do wychodzenia z polskiego długu. To jest dla mnie scenariusz na przełom tygodnia - powiedział ekonomista ING BSK.
Ekspert wskazał, że w przyszłym tygodniu na rynek napłyną bardzo ważne dane makro z Europy oraz USA i to one określą - jego zdaniem - kierunek trendów na wrzesień br., do czasu posiedzeń banków centralnych.
- Na podstawie tych danych rynek będzie spekulował czego na tych posiedzeniach można oczekiwać - dodał Piotr Popławski.
- Do czasu publikacji tych danych oczekiwałbym presji na wzrost EUR/USD oraz presji na wzrost rentowności długu. Na rynku EUR/PLN oczekuję natomiast umiarkowanych spadków - podsumował ekonomista ING.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.