W piątek, 26 sierpnia br. na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej podpisano porozumienie o wstąpieniu do Centrum Wymiany i Analizy Informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa dla sektora wydobywczo-energetycznego pomiędzy Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Politechniką Śląską.
Podpisy pod porozumieniem złożyli w imieniu Politechniki Śląskiej prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. Bogusław Łazarz oraz dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa. W imieniu ITG KOMAG prof. Dariusz Prostański. Główny Instytut Górnictwa reprezentowała dyrektor Aleksandra Mraczek-Krzak oraz przewodniczący Komitetu Zarządzającego Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG Piotr Toś.
Obecny był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.
- To jest krok milowy, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo naszego kraju, niezwykle ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia obecnej sytuacji geopolitycznej, zarówno na dzisiaj jak i na przyszłość. Nie wiem, jak zakończy się konflikt na wschodzie Europy, ale wiemy na pewno, że chcemy zabezpieczyć dobrostan tego, co posiadamy materialnie i nie tylko. Mam nadzieję, że to porozumienie zaowocuje rozwojem dziedziny cybrbezpieczeństwa, nie tylko tutaj na Śląsku, ale w całym kraju. Dumni jesteśmy z tego, że ta idea narodziła się, rozwija i miejmy nadzeję wyjdzie dalej poza granice naszego regionu – powiedział Piotr Pyzik.
O tym, że porozumienie wpisuje się w strategię rozwoju Politechniki Śląskiej mówił prorektor prof. Bogusław Łazarz:
- Nasza uczelnia zamierza rozwijać badania naukowe w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Rozpoczynamy studia podyplomowe. Ufam, że w przyszłości również inne formy kształcenia i ważne projekty badawcze. Misją uczelni jest uczestnictwa we wszystkich procesach, które dzieję się w kraju. Merytoryczne ich wspieranie nie jest możliwe bez dobrej, konstruktywnej współpracy z partnerami gospodarczymi i społecznymi – powiedział prof. Bogusław Łazarz.
Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG przyznał, że przystąpienie do ISAC pozwoli bardziej zrozumieć potrzeby bezpieczeństwa i wykorzystać je nie tylko w zakresie bazy laboratoryjnej, która zajmuje się badaniem systemów teleinformatycznych i bezpieczeństwa, ale również w kontekście edukacyjnym, gdzie wspólnie z Politechniką Śląską realizowany będzie program szkoleniowy studiów podyplomowych.
-Dziś wymiar bezpieczeństwa rozpatrywany jest w o wiele szerszym kontekście. Nie tylko bezpieczeństwa załóg górniczych, ale również cyberbezpieczeństwa, którego zadaniem jest skuteczne eliminowanie zagrożeń dla funkcjonowania kopalni zarówno na powierzchni jak i pod ziemią – podkreślił prof. Dariusz Prostański.
Z kolei prof. Franciszek Plewa przypomniał, że cyberbezpieczeństwo jest od kilku już lat jednym z kierunków studiów na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
-Zainteresowanie tą dyscypliną jest spore, ale my chcielibyśmy, aby było jeszcze większe. To, co się dzisiaj stało, będzie z pewnością procentowało w zakresie studiów podyplomowych. Liczymy też na to, że przemysł będzie kierował do nas swoich pracowników z zamiarem rozszerzenia ich kompetencji. Myślę, że warto będzie uruchomić także studia I i II stopnia w tym kierunku – przyznał prof. Franciszek Plewa.
Za przystąpienie do ISAC ITG KOMAG i Politechniki Śląskiej podziękowała dyrektor Aleksandra Mraczek-Krzak z GIG przypominając, że obie te instytucje od lat z powodzeniem współpracują na niwie badań naukowych i kształcenia.
Warto zatem wiedzieć, że ISAC-GIG to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju, pierwsze skupiające spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Dotychczas w Polsce zostały uruchomione tylko dwa takie centra, tj. ISAC-Kolej w sektorze kolejowym oraz Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej (ISAC-UKE) w sektorze telekomunikacyjnym.
Powołane 3 czerwca 2022r. w Ministerstwie Aktywów Państwowych Centrum już dziś opracowuje oraz promuje standardy i rekomendacje dla sektora wydobywczo-energetycznego w zakresie szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa, ściśle współpracując przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki tego sektora.
Wstąpienie ITG KOMAG oraz Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej do ISAC GIG jest kolejnym krokiem, po uruchomieniu na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej od października bieżącego roku wspólnie z ITG KOMAG elitarnych studiów podyplomowych pt.: „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” na drodze budowania idei bezpiecznego, cyfrowego Śląska 2050.
Dodajmy, że uruchomione z inicjatywy ITG KOMAG studia podyplomowe będą pierwszymi swoim zakresem obejmując nie tylko informatykę (IT), ale również automatykę (OT) systemów przemysłowych oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Orędownikiem zacieśniania współpracy Instytutów i uczelni Śląska na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa społeczności regionu i całego kraju był wiceminister Piotr Pyzik, który towarzyszył całemu procesowi powołania struktur ISAC w ramach GIG – co podkreślił uczestnicy spotkania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.