Wiadomości napływające z Arabii Saudyjskiej wskazują na stały rozwój górnictwa tego kraju. Dodać trzeba, że chodzi tu nie tylko o górnictwo ropy i gazu ziemnego, ale surowców stałych, takich jak miedź, cynk, złoto i materiały budowlane.
Według źródeł prasowych tego kraju, Arabia Saudyjska spodziewa się, że jej bogactwo mineralne przekroczy wcześniejsze szacunki 1,3 biliona dolarów, ponieważ Królestwo planuje potroić wydatki na poszukiwanie w ciągu najbliższych trzech lat.
Jednym z wskaźników rozwoju tego sektora gospodarczego jest ilość wydawanych koncesji na poszukiwania i eksploatację strategicznych surowców. Licencje na wydobycie wydane przez Ministerstwo Przemysłu i Zasobów Mineralnych Arabii Saudyjskiej wykazywały stałą tendencję wzrostową w pierwszej połowie 2022 r.
W sumie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 466 koncesji górniczych, w lutym było ich najwięcej – 100, w porównaniu z 67 koncesjami w poprzednim miesiącu. W marcu wydano 49 koncesji górniczych. W czerwcu ministerstwo wydało 84 nowe koncesje wydobywcze, na które składa się 51 koncesji poszukiwawczych, 26 kamieniołomów materiałów budowlanych, trzy na rudy mineralne, dwie koncesje eksploatacyjne i dwie koncesje rozpoznawcze.
Zgodnie z saudyjską wizją 2030 i Narodowym Programem Rozwoju Przemysłu i Logistyki, ministerstwo stara się chronić sektor wydobywczy i maksymalizować jego wartość. Jego celem jest przekształcenie sektora wydobywczego w trzeci filar krajowego przemysłu i prac nad eksploatacją bogactw mineralnych w Królestwie o wartości około 5 biliona SR (1,3 biliona dolarów).
Ostatnim tego rodzaju wydarzeniem był zakończony 25 sierpnia międzynarodowy przetarg na koncesje poszukiwawcze złóż cynku i miedzi na powierzchni ok. 350 km kwadratowych. Według wstępnej oceny na obszarze tym znajdują się cztery złoża o zasobach około 25 milionów ton cynku i miedzi o klasach 4,11 proc. cynku i 0,56 proc. miedzi.
Firmy wydobywcze walczące o zdobycie największej koncesji poszukiwawczej w Arabii Saudyjskiej zostały zredukowane do trzech ostatnich. Jednym z finalistów tego przetargu jest firma legendarnego odkrywcy złóż miedzi na świecie, Ivanhoe Electric Roberta Friedlanda z Kanady. Końcowy etap tego konkursu rozpocznie się 4 września 2022 roku, a zakończy ogłoszeniem zwycięzcy licencji.
Przemysł wydobywczy Arabii Saudyjskiej przyciągnął już wielu inwestorów zagranicznych, w szczególności światowych gigantów Barrick Gold i Alcoa. Górnictwo surowców stałych staje się coraz bardziej kluczowym elementem rozwoju gospodarczego Arabii Saudyjskiej, po energetyce i petrochemikaliach, ponieważ Królestwo stara się uniezależnić swoją gospodarkę od produkcji i eksportu ropy naftowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.