W pierwszym dniu września do Kopalni Złota w Złotym Stoku zawitał festiwal Miedzianka po Drodze. Jego pomysłodawcą jest Filip Springer, autor książki traktującej o częściowej zagładzie wsi Miedzianka w Rudawach Janowickich, będącej następstwem m.in. szkód górniczych po eksploatacji rud uranu. Współorganizatorem festiwalu jest złotostocka Kopalnia Złota.
- Miedzianka koło Janowic Wielkich była miejscem festiwalu przez ostatnie lata, ale w tym roku ten sam festiwal odbywa się w drodze, codziennie w innym miejscu. To nie pierwsze i nie ostatnie takie wydarzenie na terenie kopalni. Naszym zdaniem turystyka i kultura mają ze sobą wiele wspólnego - to dbanie o dobre samopoczucie, budowanie pozytywnych emocji, pomoc w odejściu od codziennego życia - informuje Małgorzata Szumska-Dziczkowska, odpowiedzialna za organizację wydarzenia.
Festiwal nie będzie kolidować z uroczystością inauguracji roku szkolnego. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano na godziny popołudniowe - od 14.30 do 22.00. Do Złotego Stoku tego dnia zawitają m.in. pisarze Zygmunt Miłoszewski i Julią Fiedorczuk oraz Anda Rottenberg - była dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
W trakcie festiwalu przewidziane są dwa spacery o tematyce górniczej, które poprowadzi Małgorzata Szumska-Dziczkowska. Najpierw o godz. 16.00 zaplanowana jest piesza wycieczka Śladami górniczych legend i baśni. Natomiast między godz. 19.00 a 20.00 ma się odbyć wędrówka w głąb Złotego Jaru, u wylotu którego znajduje się Kopalnia Złota.
- Wraz z moim mężem Maciejem Dziczkowskim jesteśmy autorami książki Baśnie i Legendy Gór Złotych i to na podstawie tej książki odbywać się będą oba spotkania-spacery. Legendy są stare, poniemieckie do których dotarliśmy na różne sposoby, baśnie pisane są przez nas. Dotyczą różnych miejsc w Złotym Stoku, więc łatwo jest robić spacer i opowiadać o danych miejscach legendami i baśniami - wyjaśnia Małgorzata Szumska-Dziczkowska.
Jednym z punktów festiwalu będzie też opowieść o tym, co łączy Miedziankę ze Złotym Stokiem. Niektóre związki są ściśle górnicze, choćby to, że po zakończeniu wydobycia w Miedziance, tamtejszą kopalnię podporządkowano w 1952 r. pod przedsiębiorstwo Przemysł Arsenowy w Złotym Stoku. Trwało to krótko, bo dwa lata, do czasu przejęcia Miedzianki przez Sudeckie Zakłady Górnicze.
Poza Złotym Stokiem, festiwal Miedzianka w Drodze odbywa się w kilku innych miejscowościach. Są to Gliwice, Racibórz, Nysa, Opole, Pleszew, oraz Tarnowo Podgórne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.