Koncern RWE poinformował o przejęciu Alpha Solar - polskiego dewelopera fotowoltaiki z portfelem projektów PV na różnych etapach rozwoju w Polsce o łącznej mocy 3 GW. Ceny zakupu nie ujawniono.
Jak poinformowało RWE, pozyskane dzięki przejęciu Alpha Solar projekty w większości mają być instalacjami dużej mocy, są rozmieszczone w całej Polsce, a ich stopnień zaawansowania waha się od zidentyfikowanych możliwości we wczesnej fazie do projektów gotowych do budowy.
Koncern podkreślił, że przejęta polska spółka dysponuje ok. 60 specjalistami z ogromnym doświadczeniem w sektorze solarnym. Zespół z siedzibą w Warszawie, wspierany przez ekspertów z trzech lokalnych biur w Inowrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, ma doświadczenie w całym procesie inwestycyjnym, od pozyskania gruntu po gotowość budowlaną; w ramach RWE Renewables będą oni pracować nad realizacją istniejącego portfela projektów solarnych, jak również nad rozwojem nowych przedsięwzięć - poinformowała firma.
Dzięki temu przejęciu zwiększamy obecność na jednym z naszych głównych rynków i obejmujemy pozycję lidera wytwarzania energii ze słońca. Doświadczony zespół deweloperów dołączający do RWE oraz atrakcyjne portfolio projektów doskonale wpisują się w naszą dotychczasową działalność. RWE już teraz jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, a ta transakcja podkreśla nasze ambicje szybkiego i zrównoważonego rozwoju, w szczególności w zakresie wytwarzania energii słonecznej - oświadczył prezes RWE Markus Krebber, cytowany w komunikacie firmy.
RWE poinformowało też, że ma ambicję prowadzenia konsekwentnej ekspansji na polskim rynku instalacji fotowoltaicznych. Oprócz nabytego portfela, w latach 2022 i 2023 firma planuje budowę i uruchomienie w Polsce kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ok. 70 MW. RWE ma już w Polsce farmy wiatrowe o mocy ponad 420 MW, dwie farmy o łącznej mocy 60 MW wkrótce mają zostać uruchomione, a dwie kolejne o łącznej mocy 55 MW są w budowie.
Koncern przypomniał też, że przygotowuje się do budowy morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW i złożył wnioski o przyznanie wszystkich 11 obszarów Morza Bałtyckiego, wskazanych przez polski rząd dla kolejnych morskich farm wiatrowych.
Wywodzące się z Niemiec RWE zatrudnia na całym świecie ok. 19 tys. pracowników, działa w Europie, Ameryce Północnej oraz w regionie Azji i Pacyfiku, eksploatuje morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, źródła fotowoltaiczne, biomasowe, gazowe, elektrownie wodne, a także magazyny i pracuje nad wykorzystaniem technologii wodorowych. Koncern deklaruje, że do 2030 r. zwiększy wysokosprawne i zielone moce wytwórcze na całym świecie do 50 GW, inwestując w tym celu 50 mld euro. (PAP)
wkr/ mmu/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.