- Pomimo uspokojenia nastrojów na rynkach globalnych, złoty we wtorek nadal osłabia się, a USD/PLN zbliża się do lipcowych szczytów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Dodał, że na krajowym długu rentowności rosną, podobnie jak na rynkach bazowych, a inwestorzy grają pod dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.
- Wtorek przynosi kontynuację presji na osłabienie złotego. Martwić może słabość PLN względem euro, gdyż na rynku globalnym mamy pewne uspokojenie nastrojów po poniedziałkowej panice, a w takim otoczeniu EUR/PLN powinien być stabilny. Niestety tej stabilizacji nie widać, a EUR/PLN rośnie z okolic 4,76 do 4,78 - powiedział Przemysław Kwiecień.
Zdaniem ekonomisty XTB, złoty odstawał już od rynku w czasie wakacyjnej, globalnej poprawy nastrojów.
- W czasie wakacji, po zdecydowanej poprawie nastrojów globalnych, u których podstaw stały oczekiwania na luźniejszą politykę pieniężną, złoty się umacniał, jednak skala tego ruchu nie była znacząca. Obecnie, kiedy nastroje na rynkach ponownie się pogorszyły, PLN bardzo mocno traci. Na ten moment nie wygląda to dobrze - dodał ekonomista XTB.
Jak powiedział ekspert nie widać czynników, które zmieniłyby negatywne nastroje w Europie.
- Na USD/PLN jesteśmy już blisko lipcowych maksimów, a w otoczeniu rynku nie bardzo rysuje się zmiana perspektyw dla Europy. Chodzi głównie o ceny gazu i ceny prądu. Na ten moment nie widać czynników, które w najbliższej przyszłości mogłyby tą sytuację poprawić - powiedział Kwiecień.
Na złotego negatywnie działają też czynniki krajowe, jak ekspansywna polityka fiskalna, sygnały końca cyklu podwyżek stóp oraz kolejne nieporozumienia z Brukselą. To wszystko powoduje, że w tym niekorzystnym globalnym otoczeniu PLN radzi sobie słabo - podsumował ekonomista XTB.
O godzinie 15.51 kurs EUR/PLN rośnie o 0,35 proc. do 4,7785, a USD/PLN idzie w dół o 0,1 proc. do 4,7863.
Na rynkach bazowych dolar osłabia się, a para EUR/USD zwyżkuje o 0,43 proc. do 0,9986.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.