We wtorek, 23 sierpnia br, w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach odbyło się trzecie posiedzenie Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju – poinformowały służby prasowe WUG. Przypomnijmy, że do katastrofy w zakładzie należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło 23 kwietnia br. Życie straciło w niej 10 osób.
„W trakcie obrad przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił obecny stan zagrożeń w rejonie zdarzenia oraz omówił zakres i zaawansowanie prowadzonych prac o charakterze profilaktycznym oraz dotyczącym likwidacji uszkodzonych maszyn i urządzeń. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych ze strony urzędu, we współpracy z policją i prokuraturą czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia” – podano w komunikacie.
WUG poinformował także, że zespoły - wyodrębnione spośród członków Komisji - pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej. Na wtorkowym posiedzeniu kierujący zespołami przedstawili stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.
Komisja, której pracami kieruje dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniew Rawicki, poprzednio spotkała się 14 czerwca. Kolejne posiedzenie Komisji przewidziano w trzeciej dekadzie września 2022 r.
Przypomnijmy, że 23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka o godz. 3.39 wystąpił wstrząs o energii 4,0 x 106 J, który doprowadził do uszkodzenia wyrobiska. Jednocześnie doszło do do gwałtownego wydzielenia się metanu. Jak oszacowano do do wyrobisk wydzieliło się około 124 522 m sześc. gazu. O godzinie 3. 40 dyspozytor ruchu zakładu górniczego rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczej, w ramach której poszukiwano 10 pracowników. Niestety żaden z nich nie przeżył. A czasie akcji trwającej cztery dni zastępy znajdowały ciała kolejnych górników. Działania zakończono 27 kwietnia o godz.15.50. Po zaistnieniu tąpnięcia, do czasu zakończenia akcji ratowniczej, kopalniana stacja geofizyki górniczej zarejestrowała w rejonie chodnika nadścianowego D-4a kolejne cztery wstrząsy górotworu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.