Lepik kojarzyć się może z wieloma rzeczami. Lepików używamy w kosmetyce, w żywieniu, ale także w budownictwie. I tym ostatnim zastosowaniem zajmiemy się poniżej.
Sklei niemal wszystko
Lepik na zimno nazywany jest inaczej lepikiem asfaltowym. Ogólnie mówiąc, jest produktem hydroizolacyjnym. Ma szerokie i uniwersalne zastosowanie. Doskonale sprawdzi się przy renowacji dachów pokrytych papą lub gontem bitumicznym. Można nim bowiem skleić pokrycia dachowe. Ale to nie wszystko. Produkt ten działa jak klej uniwersalny. Nada się więc do sklejenia różnych powierzchni lub stworzenia hydroizolacji na tarasie czy balkonie. Używany jest do przeprowadzania napraw dekarskich. Dlaczego jest tak popularny? Po użyciu utworzy na powierzchni masę, która nie tylko będzie trwała, ale także będzie odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiana temperatury czy warunków pogodowych. Jest również odporny na działanie różnych związków kwasowych i zasadowych. Dodatkowo dość szybko wiąże się z podłożem, na którym jest używany. Dlatego nie jest produktem czasochłonnym. Wśród najpopularniejszych zastosowań lepiku na zimno wymienić można:
Zastosowanie lepiku na zimno
Nałożenie lepiku nie tylko z pozoru wydaje się proste. Należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze przed zastosowaniem lepiku na zimno należy dokładnie przygotować powierzchnię, na którą będzie kładziony. Musi być ona sucha. Nie może się więc na niej znajdować woda lub choćby szron. Dodatkowo nie może być na niej luźnych elementów ani też ostrych krawędzi. Po drugie, jeśli na powierzchni znajdują się metalowe części, należy upewnić się, czy nie ma nich rdzy. Jeśli jest, należy się jej pozbyć. Po trzecie, każdą powierzchnię, która zawiera nierówności, należy wyrównać. Jeśli chcemy użyć lepik na zimno na betonie, należy go wcześniej zagruntować. Dalej powinno już pójść z górki. Ten materiał nie wymaga, by go podgrzać przed użyciem. Warto pamiętać, że lepik na zimno najlepiej rozcieńczać benzyną lakową, czyli spirytusem. Nie poleca się stosowania innych środków, bo mogą one zmniejszyć działanie lepiku i jego połączenia z innymi materiałami.
Dodatkowym atutem jest fakt, że nałożenie lepiku nie wymaga posiadania specjalistycznego, skomplikowanego sprzętu. Do jego nałożenia wystarczy szczota dekarska lub szpachla. Kiedy najlepiej nakładać ten produkt? Kiedy temperatura mieści się w zakresie 5 do 30 stopni, czyli praktycznie cały czas. Po nałożeniu lepiku warto odczekać kilka minut, a następnie docisnąć jego warstwy. Wówczas uzyskamy jeszcze lepsze właściwości izolacyjne.
Ceny oraz zużycie
Dużym atutem tego produktu jest jego cena. Kilogram gotowego do użycia produktu na zimno można kupić już nawet za 3 zł. Kilogram? Co to jest? Mylne myślenie. Lepik na zimno jest produktem bardzo wydajnym. Na metr kwadratowy zużywa się średnio do 1.5 kg lepiku. Trzeba jednak pamiętać, że na powłoki hydroizolacyjne należy nałożyć 2 lub 3 warstwy produktu. Wtedy bardziej ekonomiczne jest większego opakowania. Bo lepik na zimno jest różnie pakowany. Oprócz kilogramowych paczek można nabyć także 10 kg, 15 kg czy 20 kg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.