- Na złotego presję wywierają czynniki lokalne i globalne, a w takim otoczeniu dalsze jego osłabianie jest wysoce prawdopodobne - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Dodał, że na krajowym długu inwestorzy najprawdopodobniej zaczynają wychodzić z rynku, a dalszy wzrost rentowności SPW jest możliwy.
- Nad złotym zbierają się ciemne chmury, a poziom 4,8 na EUR/PLN jest coraz bliżej. Wydaje się, że rynek dojdzie do tego poziomu najpóźniej we wrześniu, o ile nie pójdzie jeszcze wyżej. Dane makro z kraju są słabe zwłaszcza jeśli popatrzymy na produkcję. Dodatkowo NBP mówi, że nie za bardzo chce podnosić stopy, a tym samym dla złotego ciężko jest znaleźć jakieś pozytywy - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
O godzinie 10.00 GUS opublikował serię danych makro z Polski za lipiec br, zgodnie z którymi produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 7,6 proc. Konsensus PAP zakładał wzrost o 7,3 proc. W ujęciu mdm produkcja przemysłowa spadła o 6,5 proc. Konsensus PAP zakładał spadek o 6,6 proc.
Ceny produkcji przemysłowej w lipcu rdr wzrosły o 24,9 proc., a konsensus PAP zakładał wzrost o 25,3 proc. W ujęciu mdm ceny produkcji wzrosły o 0,9 proc. - konsensus PAP zakładał wzrost o 1,2 proc.
- Jeśli chodzi o EUR/USD, to moim zdaniem widać, że rynek przejął się tym co mówią przedstawiciele Fed - czyli, że jeśli nawet inflacja była niższa od oczekiwań, to i tak jest na wysokim poziomie i stopy trzeba podnosić dalej - dodał.
Zdaniem ekonomisty, uwzględniając powyższe, we wrześniu możemy być świadkami sytuacji, w której Fed podniesie stopy o 75 pb, EBC o 50 pb, a RPP w najgorszym wariancie pozostawi stopy bez zmian.
Rynek na taki scenariusz się przygotowuje- powiedział Popławski.
O godzinie 15.52 kurs EUR/PLN rośnie o 0,47 proc. do 4,7495, a USD/PLN idzie w górę o 0,67 proc. do 4,7226.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar się umacnia, a kurs EUR/USD zniżkuje o 0,3 proc. do 1,0055.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.