- Słabe polskie dane makro i recesyjne otoczenie na rynkach bazowych, przy braku wsparcia ze strony RPP, będą wzmagać presję na osłabienie złotego, a po wakacjach EUR/PLN może sięgnąć 4,80 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem na rynku krajowego długu te same czynniki mogą w krótkim terminie wspierać spadki rentowności, jednak w średnim horyzoncie dochodowość SPW może zwyżkować.
Na rynkach bazowych, EUR/USD zapewne będzie w trendzie bocznym, gdyż mamy negatywne dane makro z Europy, a to co się dzieje w Niemczech nie wygląda optymistycznie. Z drugiej strony dane makro z USA również nie były jakoś szczególnie dobre. Wynikiem tego powinien być zatem trend boczny na EUR/USD. Niestety w Polsce sytuacja jest trochę gorsza. Środowe dane o PKB za II kw. br. były słabsze od oczekiwań - najprawdopodobniej siadły inwestycje, być może również zapasy, a na pewno eksport netto. To wszystko oznacza, że na kolejne podwyżki stóp w Polsce coraz trudniej liczyć - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
Zdaniem ekonomisty to wszystko będzie ciążyć złotemu.
- Po wakacjach 4,80 na EUR/PLN jest jak najbardziej możliwe, choć wzrostu presji na złotego można już oczekiwać w najbliższych tygodniach - dodał.
- Koszty finansowania pozycji przeciwko złotemu spadły, a bez tego elementu będzie ciężko polską walutę bronić, chyba że NBP poczuje się w obowiązku aby coś zrobić, choć komentarze raczej mówią, że się nie poczuje. W takim otoczeniu poziom 4,80 na EUR/PLN może być wariantem minimum- powiedział Popławski.
Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z opublikowanego w środę szacunku flash GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr.
O godzinie 15.52 kurs EUR/PLN rośnie o 0,53 proc. do 4,6963, a USD/PLN idzie w górę o 0,65 proc. do 4,6230.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar nieznacznie się umacnia, a kurs EUR/USD zniżkuje o 0,06 proc. do 1,0164.
RYNEK DŁUGU
Na krajowym długu raczej jeszcze przez jakiś czas będziemy obserwować niższe rentowności. Dzisiejsze dane makro o polskim PKB wypadły naprawdę słabo, biorąc pod uwagę fakt, że mamy ponad 2 mln extra konsumentów, a mimo to tempo wzrostu PKB szybko nam spada. To pokazuje, że w inwestycjach, handlu zagranicznym, zapasach dzieje się niedobrze. W takim środowisku RPP zapewne skończy swój cykl podwyżek stóp szybciej - powiedział ekonomista ING BSK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.