Leje po średniowiecznych szybach górniczych, pozostałości hałd i wiekowy drzewostan bukowy stanowią wizytówkę rezerwatu przyrody Segiet na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia. Obecnie trwa procedura zmierzająca do przyłączenia w granice rezerwatu dodatkowych terenów, którymi zarządza Nadleśnictwo Brynek. Jak duży będzie rezerwat po powiększeniu?
– Projekt zarządzenia w sprawie powiększenia rezerwatu Segiet został uzgodniony z Nadleśnictwem i po uwzględnieniu proponowanych uwag zostanie przedłożony Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody celem zaopiniowania. Ostateczna powierzchnia rezerwatu będzie znana po zakończeniu etapu implementacji uwag Nadleśnictwa Brynek. Szacujemy, że rezerwat będzie miał powierzchnię ponad 90 ha – informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rezerwat przyrody Segiet utworzony został 27 kwietnia 1953 r. na powierzchni 24,54 ha. Jak łatwo policzyć, po zmianie jego granicy będzie zajmować teren po.nad trzykrotnie większy, niż obecnie.
Las Segiecki znajduje się na Garbie Tarnogórskim. Na terenie obecnego rezerwatu w przeszłości prowadzona była eksploatacja rud ołowiu i srebra. Także na terenach leśnych planowanych do włączenia w granice rezerwatu znajdują się pozostałości prac górniczych. Od 2017 r. rezerwat Segiet znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Trafił tam jako krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, będący częścią wpisu na wspomnianą listę pod nazwą: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach
Prócz Segietu, katowicki RDOŚ przymierza się do zmiany powierzchni kilku innych obszarów chronionych.
– Jako instytucja prowadząca nadzór nad rezerwatami przyrody w województwie, stale analizujemy potrzeby i możliwości zmiany granic rezerwatów pod kątem poprawy ich funkcjonowania czy zapewnienia lepszych warunków dla przedmiotów ochrony w tych obiektach. Obecnie prowadzimy prace nad powiększeniem rezerwatów Sokole Góry, Wielki Las oraz Las Murckowski – dodaje Natalia Zapała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.