Na teren dawnej kopalni odkrywkowej wapienia we wsi Jaworznia będzie można wreszcie legalnie wchodzić, bez narażania się na łamanie prawa. Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach na wniosek wójta gminy Piekoszów wyznaczył niedawno trasę szlaku turystycznego, wiodącego do wnętrza rezerwatu przyrody Chelosiowa Jama, obejmującego kamieniołom. Choć nie zostało to ujęte jednoznacznie w zarządzeniu, to z mapki stanowiącej załącznik do zarządzenia można jednoznacznie odczytać, że ma to być szlak koloru czerwonego.
Wyznaczenie szlaku stanowi finał starań o częściowe udostępnienie rezerwatu przyrody Chelosiowa Jama. Częściowe, bo zespół jaskiń odkrytych w kamieniołomie nadal pozostaje niedostępny dla postronnych osób ze względów bezpieczeństwa. Właśnie istnienie jaskiń oraz powierzchniowych form krasowych było przyczyną ustanowienia 27 lipca 1997 r. rezerwatu przyrody.
„Rezerwat obejmuje zespół dawnych kamieniołomów wapieni dewońskich złożonych z dwóch dużych wyrobisk połączonych 'półką' ograniczoną od północy ścianką skalną. Przemysłową eksploatację wapieni w miejscu wcześniejszych historycznych kopalń rud ołowiu prowadzono tu od początku XX wieku do lat osiemdziesiątych” - czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia wyznaczającego szlak turystyczny.
Szlak wyznaczony został od północnego krańca rezerwatu do zachodniego kamieniołomu. Będzie to stanowiło pewną niedogodność dla osób przyjeżdżających do Jaworzni samochodem bądź autobusem komunikacji miejskiej. Będą oni musieli obejść dookoła pół rezerwatu, gdyż legalnego dojścia do krawędzi kamieniołomu od strony drogi wojewódzkiej nr 761 nie przewidziano. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na terenie rezerwatów zabrania się bowiem m. in. ruchu pieszego, za wyjątkiem wyznaczonych szlaków.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez Państwowy Instytut Geologiczny, złoże wapienia Jaworznia zostało w 1999 r. skreślone z bilansu zasobów, a jego eksploatacja odbywała się do końca 1972 r. Złoże zajmowało zajmowało 11,5 ha, a jego średnia miąższość wynosiła ponad 29 metrów.
Rezerwat przyrody Chelosiowa Jama zajmuje większą powierzchnię, niż złoże. Liczy on 24,1 ha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.